Προς τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου :

Το σχολείο μας θα συμμετέχει για δύο σχολικά έτη (2012 – 2013 και 2013 – 2014) σε Πολυμερή Σχολική Σύμπραξη στο πλαίσιο του προγράμματος Διά Βίου Μάθηση / Comenius.
Η σύμπραξη, που έχει τίτλο «OF FOLK MUSIC AND MEN», διοργανώνεται από το Affan Anadolu Lisesi στην Τραπεζούντα της Τουρκίας όπου και θα πραγματοποιηθεί η τελική παρουσίαση του προγράμματος.
Στη δράση, εκτός από το σχολείο μας και το σχολείο της διοργανώτριας χώρας, συμμετέχουν και άλλα 4 σχολεία : ένα στη Σικελία της Ιταλίας, ένα στη Βαλένθια της Ισπανίας, ένα στην Πολωνία και ένα στη Λιθουανία.
Η διοργανώτρια χώρα, που είχε την ευθύνη για την κατάθεση της πρότασης για την σύμπραξη, έχει υποβάλλει το εξής σχέδιο δράσης για την φετινή και την επόμενη σχολική χρονιά:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΗΣ

Δήλωσαν Συμμετοχή

Σεπτ. 2012 - Ιούνιος 2014

Συγγραφή Θεατρικού (Πανοπούλου / Σπυρέλη)

Σεπτ. 2012 - Ιούνιος 2014

"Πολιτιστικό 3λεπτο" : βίντεο κλιπ για τον πολιτισμό και την παράδοση (Κοτίνης / Δημάκη)

Σεπτ. 2012 - Ιούνιος 2014

Συλλογή υλικού με θέμα το Παραδοσιακό Τραγούδι (Μπεκούλη)

Οκτώβριος 2012

Δημιουργία blog και ομάδων κοινωνικής δικτύωσης / Δημιουργία χώρου στην ιστοσελίδα του σχολείου για το πρόγραμμα (Σαλταούρας / Δημάκη)

Οκτώβριος 2012

Δημιουργία λογότυπου για το πρόγραμμα (Αλεξάκη)

Νοέμβριος 2012

Δεκέμβριος 2012

Δημιουργία Χώρου Ανακοινώσεων που αφορούν στο πρόγραμμα (Αθανασιά)

Μάρτιος 2013

Η Κιβωτός του Πολιτισμού (Παπαδημητρίου / Καπώνη)

Μάιος 2013

Προετοιμασία του περιοδικού "Beyond the Borders" (Αλεξάκη / Μπεκούλη / Αθανασιά)

Σεπτ. 2012 - Οκτ. 2013

Προετοιμασία έντυπου υλικού (Αθανασιά)

Νοέμβριος 2013

Δημιουργία επιτραπέζιου παιχνιδιού με θέμα τον πολιτισμό των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα

Δεκέμβριος 2013

Φεβ. 2014 - Μάρτιος 2014

Προετοιμασία ημερολογίου με θέμα τις γιορτές της κάθε χώρας (Αθανασιά / Μπεκούλη)

Απρίλιος 2014

Προετοιμασία "Λεξικού Χρήσιμων Εκφράσεων" (Καπώνη / Αλεξάκη)

Ιούνιος 2014

Επίσκεψη στην Τραπεζούντα / Τελική Παρουσίαση (Πανοπούλου / Σπυρέλη)

Παρακαλούμε δηλώστε συμμετοχή στις δραστηριότητες γράφοντας το όνομά σας στην στήλη στα δεξιά των δραστηριοτήτων έως την Τρίτη 25 Σεπτεμβρίου 2012.
Επειδή ο αριθμός των μαθητών που θα συμμετέχουν στις επισκέψεις εργασίας στο εξωτερικό είναι περιορισμένος, η επιλογή τους θα γίνει σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια :
Καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
Ενεργή συμμετοχή στις δραστηριότητες του προγράμματος
Συμμετοχή στη χορωδία / θεατρικό ( για την τελική εκδήλωση στην Τραπεζούντα)
Τα έξοδα για τη μεταφορά και τη διαμονή των μαθητών στις επισκέψεις στο εξωτερικό θα καλυφθούν από την επιχορήγηση που θα λάβει το σχολείο μας από το Ι.Κ.Υ. (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών)
Αν ο αριθμός των μαθητών που πληρούν τις προϋποθέσεις είναι μεγάλος, η επιλογή τους θα γίνει μετά από κλήρωση.