Το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο Αγρινίου σε συνεργασία με τη Φιλαρμονική και το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αγρινίου εγκαινιάζουν μία σειρά σεμιναρίων με σκοπό την επιμόρφωση και τη βιωματική προσέγγιση των οργάνων της Δυτικής και Ανατολικής Μουσικής, από καταξιωμένους, εγνωσμένης αξίας δεξιοτέχνες των οργάνων.

1ο Σεμινάριο: Χάλκινα Πνευστά

Θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010 και ώρα 11 μ.μ. στην αίθουσα «Μαρία Κάλλας» του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και θα διδάξουν οι Σολίστες της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών (Κ.Ο.Α.):

Καραμπέτσος Ιωάννης, Τρομπέτα
Καίσαρης Παναγιώτης, Κορνέτα
Σκούρας Βασίλειος, Κόρνο
Ραράκος Γεώργιος, Τούμπα
Αυγερινός Κων/νος, Τρομπόνι

2ο Σεμινάριο: Κλασικά Κρουστά

Θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2010, ώρα 11.00΄π.μ. στην αίθουσα Ποικίλης Μουσικής του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και θα διδάξει ο Βορίσης Κων/νος, σολίστ κρουστών στη Λυρική Σκηνή Αθηνών:

Ταμπούρο, Ξυλόφωνο, Βιμπράφωνο, Μαρίμπα,
Μεταλόφωνο, Ντραμς, Latin Percussions.
3ο Σεμινάριο: Ξύλινα Πνευστά

Θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 9 Μαρτίου 2010 και ώρα 11.00΄ π.μ. στην αίθουσα «Μαρία Κάλλας» του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και θα διδάξει ο Μουρίκης Σπυρίδων, σολίστ στην Κρατική Ορχήστρα Αθηνών:

Κλαρινέτο, Κουαρτίνο

Θα ακολουθήσει ρεσιτάλ κλαρινέτου.

Η συμμετοχή στα σεμινάρια είναι δωρεάν και θα απονεμηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής και παρακολούθησης.