«Μουσικές περιηγήσεις στην Ευρώπη. Βιέννη».
Για άλλη μια χρονιά το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο Αγρινίου συνεχίζει το Πολιτιστικό Πρόγραμμα, που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές που συμμετέχουν να γνωρίσουν πρωτεύουσες και μεγάλες πόλεις της Ευρώπης, και να έλθουν σε επαφή με τη μουσική τους κουλτούρα, παραδοσιακή και ευρωπαϊκή, να παρακολουθήσουν συναυλίες, όπερες, να έλθουν σε επικοινωνία με Ελληνικά Σχολεία ή Ελληνικές κοινότητες, να γνωρίσουν ανθρώπους μεγάλους που υπηρετούν τη μουσική. Σημείο αναφοράς αυτών των περιηγήσεων είναι η Συναυλία των Μουσικών Συνόλων που συμμετέχουν.
Τη φετινή σχολική χρονιά η Χορωδία «Αλθαία» του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, βραβευμένη, με πλούσια δράση στο εσωτερικό, αλλά και στο εξωτερικό, θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτική εκδρομή – επίσκεψη στη μουσική πρωτεύουσα της Ευρώπης, τη Βιέννη, 2 έως 6 Δεκεμβρίου. Προσκεκλημένη από τον Διαπολιτιστικό Σύλλογο «Μακεδονία» θα ξεναγηθεί στη πόλη και θα δώσει Συναυλία στους ομογενείς, το Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2010, ώρα 7 μ.μ. στο ιστορικό Δημαρχείο της πόλης.