Αποχαιρετισμός!

Επί τη αναχωρήσει (συνταξιοδότηση)
της Διευθύντριας Μαρίας Μαμασούλα

Παρασκευή 10 Ιουνίου 2011
Από το Γ1 Γυμνασίου του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου

Προς τη Διευθύντριά μας!
Κυρία Διευθύντρια,
Δεν μπορούμε να βρούμε μια προσφώνηση, η οποία να καλύπτει όλα όσα νιώθουμε για ‘σας, δεν θέλουμε να είμαστε ψεύτικοι, ούτε ειρωνικοί, διότι προτιμούμε να εκφράσουμε με απλά λόγια – χωρίς στολίδια – την αγάπη μας.
Καταφέρατε να δημιουργήσετε όλο αυτό που σήμερα ονομάζεται ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ… Όμως αυτό που μας κάνει όλους σήμερα υπερήφαν3ους είναι το ότι το ΜΟΥΣΙΚΟ δεν είναι μόνο κτίριο, αλλά ιδέα, έννοια, χώρος έκφρασης και τόπος άνθισης των τεχνών, αλλά και βασίλειο όμορφων συναισθημάτων, και αυτό οφείλεται σ’ εσάς και στην αγάπη που έχετε στο σχολείο και στους μαθητές του.
Το ΜΟΥΣΙΚΟ υπάρχει σ’ όλο του το μεγαλείο χάρη στις προσπάθειές σας. Όσο και περίεργο να φανεί, το λέμε μ’ όλη μας την καρδιά, είστε μια επαναστάτρια που δε διστάζει να διεκδικήσει τα καλύτερα για τους ανθρώπους που την περιβάλλουν. Δε σας φοβίζει – απ΄ ό,τι καταλάβαμε τουλάχιστον – να δοκιμάζετε καινούρια πράγματα και αυτό είναι κάτι που όλοι μας θαυμάζουμε. Είστε κοντά σ’ εμάς και ποτέ δεν μας κρίνατε για το οτιδήποτε. Αυτό που σας κάνει να διαφέρετε από πολλούς είναι ότι είστε ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ, ούτε καθηγήτρια ούτε διευθύντρια, διότι ποτέ δεν ενδιαφερθήκατε για το τι θα πουν οι άλλοι, όταν εσείς η ίδια μας αποδεχόσαστε έτσι όπως είμαστε κι εκπροσωπώντας αυτό που είμαστε. Δε ρίχνετε στην πυρά το διαφορετικό, ΑΛΛΑ το πιο σπουδαίο είναι ότι δε γίνατε η αιτία να μισήσουμε το σχολείο, αντιθέτως κατορθώσατε να μας κάνετε να το αγαπήσουμε, δίνοντάς μας ελπίδες και εμψυχώνοντάς μας όταν κουρασμένοι πιο δυσκολευόμασταν να συνεχίσουμε. Δεν είστε απέναντί μας, αλλά δίπλα μας…
Το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ σας οφείλει ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γι’ αυτό και σας γράφουμε, για να σας πούμε: ευχαριστούμε για ό,τι κάνατε και συγχαρητήρια για τη δυναμική παρουσία σας κατά τη διάρκεια των χρόνων που είστε στο ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
Ελπίζουμε να μας θυμάστε σαν ένα κομμάτι από τη ζωή σας ευχάριστο γεμάτο χαρά, όνειρα, ελπίδα… Εμείς θα σας θυμόμαστε σαν μια δεύτερη μητέρα, η οποία μας προστάτευε και θα συνεχίσει να μας προστατεύει με τις συμβουλές της. Σας υποσχόμαστε ότι κι εμείς θα ζήσουμε τα μαθητικά μας χρόνια όσο πιο δυνατά και ευχάριστα μπορούμε, γιατί όπως μας είπατε μόλις χτες: «Αυτά είναι που μένουν». Ευχαριστούμε για όσα κάνατε για εμάς!!!
Με απέραντη ευγνωμοσύνη!!!

Η ΑΓΑΠΗ πρέπει να είναι του δασκάλου η αρετή. Μόνο με την ΑΓΑΠΗ θα σμιλέψουμε ψυχές και θα βοηθήσουμε τους μαθητές μας να γίνουν σωστοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ.