logo-red-school

2ο ΧΛΜ. Ε.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ - ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ, ΑΓΡΙΝΙΟ - 30100
ΤΗΛ.: 2641053595 • FAX: 2641044485
Ιστοσελίδα: http://gym-mous-agrin.ait.sch.gr
E-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου τιμά τον ποιητή Νικηφόρο Βρεττάκο και διοργανώνει εκδήλωση το Σάββατο, 20 Απριλίου 2013, στις 8.00 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Στην εκδήλωση θα παρουσιασθεί οπτικό ακουστικό υλικό σχετικό με τη ζωή και τη δημιουργία του ποιητή και θα ακουστούν μελοποιημένα ποιήματα του. Τα μελοποιημένα αποσπάσματα θα αποδώσουν οι καθηγήτριες του σχολείου: Άννα Πανοπούλου, Ευγενία Γρέντζελου, Ειρήνη Κρέτση, Μαρία Μπονδούκα και φωνητικό σύνολο μαθητών. Στην ορχήστρα συμμετέχουν μαθητές που εργάστηκαν στο υλοποιημένο πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων του σχολείου για το σχολικό έτος 2012-13 με τίτλο: «Νικηφόρος Βρεττάκος: Ο Ταΰγετος της ποίησής μας» και οι καθηγήτριες Αγγελική Δαλιάνη, Χριστιάννα Κατσαντώνη, Αγγελική Φαραού και Παναγιώτης Μαμασούλας.
Για πρώτη φορά θα ακουστούν τρία ποιήματα του Νικηφόρου Βρεττάκου μελοποιημένα από τον Παναγιώτη Μαμασούλα.
Γενική επιμέλεια εκδήλωσης: Ελένη Αθανασιά και Εύη Μπεκούλη