logo-red-school

2ο ΧΛΜ. Ε.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ - ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ, ΑΓΡΙΝΙΟ - 30100
ΤΗΛ.: 2641053595 • FAX: 2641044485

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
Στις 14-3-2015, ημέρα Σάββατο, η Γ’ Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου παρέστη στην τελετή απονομής των βραβείων που διοργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο μέσα στα πλαίσια της γιορτής της Γαλλοφωνίας.
Η Γ’ Γυμνασίου συμμετείχε με το τραγούδι << Αιτωλία >>.
Τους στίχους του τραγουδιού εμπνεύστηκαν οι μαθητές Μπάδα Ερμιόνη και Χρόνης Κων/νος.
Το τραγούδι ερμήνευσε η μαθήτρια Μπάδα Ερμιόνη τη δε χορωδία αποτέλεσαν οι εξής μαθητές:Αγγελή Γιούλη, Βασκαντήρα Ελένη, Γαλαζούλα Αννα-Μαρία, Γιαννιώτη Βασιλική, Θεμελή Αναστασία, Καλαμπόκα Χριστίνα, Κανή Φωτεινή, Κανή Ρεβέκκα, Λιάλιου Ελένη, Μαλάμου Αγγελική, Μαμασούλα Αντωνία, Ρεπάνη Κων/να, Ρήγα Ευαγγελία, Τριανταφύλλη Χρήστο και Φραγκάκη Βασιλική.
Την αφήγηση στο βίντεο έκανε η μαθήτρια Κανή Φωτεινή.
Στο χορό ήταν η μαθήτρια Βασκαντήρα Ελένη.
Υπεύθυνη αυτής της εργασίας είναι η καθηγήτρια Γαλλικών Καπώνη Βασιλική.

Το τραγούδι

Αιτωλία
Έλα μαζί μας χωρίς ανησυχία
ζήσε σε έναν κόσμο γαλήνης.
Να η Τριχωνίδα η λίμνη της Αιτωλίας
με τις δίδυμες αδελφές της, το ίδιο όμορφες.

Μπράβο! Μπορείς να κολυμπήσεις
στις μπλε λίμνες
και κράτα σαν φυλακτό
αυτές τις μαγικές στιγμές!

Διέσχισε με χαρά το φαράγγι της Κλεισούρας.
Με τους γιγάντιους βράχους του σε προσκαλεί σε αναρρίχηση.
Μπροστά το Αιτωλικό σαν πανηγύρι ανέμου,
μικρή Βενετία της Ελλάδας, πρωτεύουσα ψαρέματος.

Κοίτα! Τα αλμυρά βουνά,
χιονισμένα στο κατακαλόκαιρο!
Δεν υπάρχουν Εσκιμώοι,
βλέπουν προς το Μεσολόγγι.

Μπράβο! Μπορείς να κολυμπήσεις
στις μπλε λίμνες
και κράτα σαν φυλακτό
αυτές τις μαγικές στιγμές!

Το κείμενο του βίντεο
Τα φυσικά πλούτη της Αιτωλίας
Η Αιτωλία, μια περιοχή της Δυτικής Ελλάδας, ανήκει στο νομό Αιτωλίας και Ακαρνανίας.
Ελάτε να ταξιδέψετε μαζί μας για να γνωρίσετε τα επιβλητικά τοπία της, τα άφθονα νερά της και τις άλλες πηγές πλούτου που αυτή η γη προσφέρει στους κατοίκους της.
Στους προϊστορικούς χρόνους υπήρχε μια τεράστια λίμνη που μετά από γεωλογικές ανακατατάξεις χωρίστηκε σε τρεις λίμνες: Οζερό, Λυσιμαχεία και Τριχωνίδα.
Η Τριχωνίδα, είναι η μεγαλύτερη λίμνη της Ελλάδας και η πλουσιότερη της Ευρώπης σε ψάρια. Ανάμεσα στα 25 είδη ψαριών της, η << αθερίνα της Τριχωνίδας>> είναι η μόνη γνωστή περίπτωση ψαριού του αλμυρού νερού που ζει και αναπαράγεται σε γλυκό νερό.
Η πολύ πλούσια πανίδα της περιλαμβάνει πάνω από 200 είδη πουλιών, ανάμεσα στα οποία τα 50 είναι σπάνια. Να ο << Μικροτσικνιάς>>, ο μικρότερος ερωδιός της Ευρώπης.
Η χλωρίδα της είναι επίσης πλούσια με μια μεγάλη ποικιλία μανιταριών ενώ το φυτό << Κενταύρια η Αιτωλική>> δεν υπάρχει πουθενά αλλού στο κόσμο!
Ας συνεχίσουμε το ταξίδι μας διασχίζοντας το φαράγγι της Κλεισούρας, ένα φυσικό και πολιτιστικό μνημείο που εντάσσεται στις περιοχές Νατούρα 2000. Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να κάνουμε πορεία ή αναρρίχηση θαυμάζοντας το επιβλητικό τοπίο και κάποια αρπακτικά πουλιά ανάμεσα στα 12 είδη που μπορούμε να συναντήσουμε εκεί.
Βγαίνοντας από την Κλεισούρα παρουσιάζεται μπροστά μας η πόλη του Αιτωλικού, προσκαλώντας μας να ψαρέψουμε συντροφιά με τους παραδοσιακούς της ψαράδες. Στη συνέχεια η λιμνοθάλασσα του Μεσολογγίου, που επίσης εντάσσεται στις περιοχές Νατούρα 2000, είναι μια από τις σημαντικότερες περιοχές για τα πουλιά. Προσφέρει τις φιλόξενες όχθες της σε περίπου 300 είδη πουλιών.
Η μαγεία συνεχίζεται συναντώντας τις άσπρες πυραμίδες από αλάτι, όπου φτιάχνουν τις φωλιές τους 70 είδη πουλιών. Και να η Άσπρη Αλυκή, η μεγαλύτερη της Ελλάδας και η Μαύρη Αλυκή ,μικρή και παραδοσιακή που χρονολογείται από τον 14ο αι. Αυτά τα δύο εργαστήρια του ήλιου και του ανέμου παράγουν το 65% του ελληνικού αλατιού. Η <<αφρίνα>> ένα αλάτι λεπτό και εξαιρετικό σαν άρτυμα, είναι ένα προϊόν πρώτης ποιότητας.
Επιπλέον, το φυσικό περιβάλλον με τα χρώματά του, τους ήχους του, και τα ηλιοβασιλέματά του θα σας προσφέρει αξέχαστες στιγμές!