Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και το 3ο Γυμνασίο Αγρινίου σε συνεργασία με το Δήμο Αγρινίου διοργανώνει έκθεση   δημιουργιών   μαθητών με θέμα  «Μικρές Αφορμές:  τεχνήματα εικαστικά και άλλα» στην παλιά Δημοτική Αγορά Αγρινίου από τις 8 Μαΐου ως τις 10 Μαΐου 2015. Στην έκθεση  παρουσιάζονται κατασκευές από ξύλο, πίνακες ζωγραφικής, ψηφιδωτά, μαριονέτες, και φωτογραφίες. Την Παρασκευή, 8 Μαΐου και ώρα 8οο μ.μ. θα γίνει το άνοιγμα της έκθεσης  με μουσική εκδήλωση από τους Μαθητές του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου. Στην μουσική παρουσίαση θα λάβουν μέρος το σύνολο κλασικής κιθάρας και το σύνολο μουσικής δωματίου με έργα Mansell ,Nicola Piovani, Djawadi, Moricone,Ρεμπούτσικα και άλλων. Τη διδασκαλία των μαθητών και την επιμέλεια της έκθεσης έχει ο Νικόλαος Ντούμας, εικαστικός και καθηγητής του Μουσικού Σχολείου και του 3ου Γυμνασίου.