Αυτή την Παρασκευή 16.03.2018 η χορωδία ΑΛΘΑΙΑ του ΜΣΑ αναχωρεί για Ναύπλιο!
Στο πλαίσιο υλοποίησης 2 πολιτιστικών προγραμμάτων με θέμα : «Ελληνική Χορωδιακή Μουσική: Ελληνική Εθνική Σχολή» και «Χορωδιακή Μουσική Ελλήνων Συνθετών: Από τον Φραγκίσκο Λεονταρίτη στο Γιώργο Κουρουπό» η Χορωδία ΑΛΘΑΙΑ (διεύθυνση: Άννα Πανοπούλου, πιάνο: Βικτώρια Χατζηκουμή) θα πάρει μέρος στο 4ο Φεστιβάλ Παιδικών – Μαθητικών – Νεανικών Χορωδιών ARTIVA YOUTH MUSIC FESTIVAL που διοργανώνεται στο Ναύπλιο από τις 16 έως τις 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018.
Την Παρασκευή 16.03.2018 στην ΑίθουσαΒουλευτικού στις 20:00 η χορωδία ΑΛΘΑΙΑ θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της που θα περιλαμβάνει τα ακόλουθα τραγούδια:
1. Τα Λιανοτράγουδα – Μάνος Χατζιδάκις
2. This Little Babe – Benjamin Britten
3. Dance a Cachucha – Sir Arthur Sullivan
4. Jubilate – Audrey Snyder
5. Adiemus – Karl Jenkins
Στο πλαίσιο της τριήμερης επίσκεψής τους στο Ναύπλιο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Χορωδίας ΑΛΘΑΙΑ θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν το καλλιτεχνικό πρόγραμμα που θα παρουσιάσουν άλλες χορωδίες από διαφορετικά μέρη της Ελλάδος, καθώς επίσης και την ευκαιρία να γνωρίσουν την πόλη του Ναυπλίου και την ιστορία του.