Με αφορμή το μάθημα της Κοινωνιολογίας και συγκεκριμένα την ενότητα Αποκλίνουσα συμπεριφορά: παραβατικότητα και εγκληματικότητα, οργανώθηκε διδακτική επίσκεψη στο Δικαστικό Μέγαρο Αγρινίου. Οι μαθητές της Γ΄Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και οι συνοδοί τους , την Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2018 ήρθαμε σε επαφή με το χώρο του Δικαστηρίου. Ωστόσο είχαμε την απρόσμενη τύχη, για πρώτη φορά , να έχουμε κοντά μας τον Εισαγγελέα Ανηλίκων κ. Πέτρου. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στους χώρους του Δικαστηρίου, να καθίσουν στα έδρανα και να δουν από κοντά τη δομή μιας Δικαστικής αίθουσας.
Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση της κυρίας Μανιάκη, Δικαστική Επιμελήτρια Ανηλίκων. Υπεύθυνη για την πραγματοποίηση της διδακτικής επίσκεψης ήταν η Αλιάγα Ελένη, καθηγήτρια Κοινωνιολογίας κλάδου ΠΕ78 και συνοδοί: ο υποδιευθυντής του Μουσικού Γυμνασίου κος Αποστολάκης και η κα Καραϊσκου, καθηγήτρια Μουσικής.
Σκοπός της Διδακτικής Επίσκεψης ήταν:
1)να ενημερωθούν οι μαθητές και να συζητήσουν για τη νεανική παραβατικότητα και τη λειτουργία του συστήματος απονομής Δικαιοσύνης στην Ελλάδα
2)να κατανοήσουν την αναγκαιότητα και τη σημασία των κοινωνικών κανόνων, της κοινωνικοποίησης και του κοινωνικού ελέγχου, ώστε να είναι σωστοί, νόμιμοι και υπεύθυνοι πολίτες.
3)να προσδιορίσουν τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα τους με βάση την κοινωνική τους θέση και τους κοινωνικούς τους ρόλους, και τέλος
4)να ασκηθεί από την πλευρά της Πολιτείας, πολιτική πρόληψης της νεανικής παραβατικότητας μέσα από την εκπαίδευση των νέων σε θέματα που αφορούν στην κοινωνική αγωγή τους ως μελλοντικών πολιτών.
Οι μαθητές και οι συνοδοί παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την παρουσίαση, έθεσαν ερωτήσεις και ακολούθησε δημιουργικός διάλογος. Ήταν απόλυτα προσηλωμένοι, αφού ο Εισαγγελέας και η Δικαστική Επιμελήτρια τους μιλούσαν δίνοντάς τους πληροφορίες αλλά και ερεθίσματα για την προσωπική τους ανέλιξη.