Την Τρίτη, 11 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 11.30 π.μ. η μουσειοπαιδαγωγός κ. Δ. Γαβρίνα παρουσίασε στην Α΄ Γυμνασίου και στην Α΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Όταν φυσάει ο άνεμος… τριήρεις πάνε» της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας στο πλαίσιο της θεματικής «Πνοές ανέμων 2018», και ειδικότερα τις σημαντικές ναυμαχίες που διεξήχθησαν στην περιοχή μας: τη ναυμαχία της Ναυπάκτου το 429 π.Χ. μεταξύ Αθηναίων και Πελοποννησίων, τη ναυμαχία του Ακτίου μεταξύ Αντωνίου και Κλεοπάτρας και Οκταβιανού το 31π.Χ. και τη ναυμαχία της Ναυπάκτου το 1571 μ.Χ. μεταξύ του τουρκικού στόλου και του χριστιανικού συνασπισμού.
Στη συνέχεια οι μαθητές συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο σχετικό με το θέμα.
Το θέμα ήταν ενδιαφέρον και ευελπιστούμε και σε άλλα προγράμματα σχετικά με την τοπική ιστορία και τις αρχαιότητες της περιοχής μας.
Ευχαριστούμε την Εφορεία Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδας και ιδιαίτερα την κ. Δ. Γαβρίνα για την ενδιαφέρουσα παρουσίαση του προγράμματος στους μαθητές μας.

H ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΜΣΑ