ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ (ΑΓΙΑΣΜΟΣ - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΒΙΒΛΙΩΝ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

❖ Ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την ΔΕΥΤΕΡΑ 13 Σεπτεμβρίου.

❖ Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν μέχρι τις 8.30 χρησιμοποιώντας τα λεωφορεία που μεταφέρονταν κατά την περσινή χρονιά ή χρησιμοποιώντας μεταφορικά μέσα των κηδεμόνων τους.

❖ Το λεωφορείο(6)που έχει αφετηρία τον ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ θα ξεκινήσει στις 7:35. Όλα τα υπόλοιπα λεωφορεία θα ξεκινήσουν από τις ΑΦΕΤΗΡΙΕΣ τους στις 7:50 (ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ)

❖ Οι μαθητές/τριες κατά την επιβίβαση στο λεωφορείο να φοράνε μάσκα και σε όλη την διαδρομή

❖ Ο/η μαθητής/τρια για την είσοδο τους στο χώρο του σχολείου θα επιδεικνύει ένα από τα παρακάτω:

α. βεβαίωση που βεβαιώνει την πραγματοποίηση του selftest (https://self-testing.gov.gr) η

β βεβαίωση εμβολιασμού https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-

19/pistopoietiko-emboliasmou) η

γ βεβαίωση νόσησης

❖ Οι μαθητές/τριες θα φοράνε την μάσκα σε όλους τους χώρους του σχολείου.

Μετά τον σχετικό έλεγχο των βεβαιώσεων , θα πάνε κατ’ ευθείαν στην αίθουσα του τμήματος τους, όπου θα τους περιμένει ο υπεύθυνος καθηγητής, ο οποίος θα κάνει πλήρη έλεγχο των προσκομισθέντων βεβαιώσεων ,θα κάνει την διανομή των βιβλίων, την ενημέρωση

των μαθητών για το ωρολόγιο πρόγραμμα.

❖ Οι μαθητές δεν θα παραμείνουν στον αύλειο χώρο του σχολείου.

❖ Μαθητή/τρια που δεν έχει μαζί του την βεβαίωση η δεν φορά Μάσκα ΔΕΝ εισέρχεται στο σχολείο

❖ Ο αγιασμός θα αρχίσει στις 8:45 περίπου ( θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου)

Οι μαθητές κατά την ώρα του αγιασμού θα βρίσκονται εντός των αιθουσών , παρουσία υπεύθυνου καθηγητή.

Εντός των τμημάτων έχουν τοποθετηθείσε ξεχωριστές νάιλον σακούλες τα βιβλία κάθε μαθητή. Μετά το τέλος του αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν για τα λεωφορεία, αφού έχουν πάρει μαζί τους τα βιβλίακαι το πρόγραμμα μαθημάτων για την 14/9.

Οι μαθητές ας έχουν μαζί τους και τις τσάντες τους και οπωσδήποτε ένα ΣΤΥΛΟ

❖ Οι μαθητές της α’ γυμνασίου θα πάνε στην αίθουσα εκδηλώσεων

❖ Οι μαθητές που μεταφέρονταν με ΤΑΧΙ να επικοινωνήσουν ,με τους μεταφορείς .

❖ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

Οι γονείς-κηδεμόνες δεν θα μπουνεντός του προαυλίου του σχολείου, θα περιμένουν τα παιδιά

τους έξω από τον αύλειο χώρο.

Η στάθμευση των ΙΧ αυτοκινήτων των γονέων ,εκπαιδευτικών όσο διαρκέσει η

προσέλευση των μαθητών και η αποχώρηση τους δεν επιτρέπεται σε όλο το μήκος του δρόμου που βρίσκεται στην κύρια είσοδο του σχολείου.(Θα σταθμεύσουν τα 8 Λεωφορεία)

Επίσης να γνωρίζετε ότι η διαδρομή Κεντρική Είσοδος Σχολείου -Κάτω μέρος Σχολείου- όλος ο Χαλικόδρομος -άσφαλτος προς το ΚΤΕΛ, χρησιμοποιείται για την αποχώρηση των Λεωφορείων. Εφίσταται ιδιαίτερη προσοχή.

❖ Για οποιαδήποτε πληροφορία ή αίτημά σας προς την Διεύθυνση του σχολείου ή την γραμματεία παρακαλούμε να γίνει μετά το πέρας του αγιασμού και την απομάκρυνση των μαθητών από το σχολείο .

Αίθουσες διδασκαλίας

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

β 1 αίθουσα 5

β 2 αίθουσα 6