Συμμετοχή του μουσικού Σχολείου Αγρινίου στην 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 4/10/2022 το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου διεξήγαγε την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα :
“ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”.
Σε όμορο αθλητικό κέντρο της περιοχής καθ'όλη τη διάρκεια του ωραρίου με την συμμετοχή των εκπαιδευτικών και σημαντικό ποσοστό του συνόλου των μαθητών υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις, μέσω των οποίων αναδεικνύεται η ωφελιμότητα της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’όρου ζωής:
• Αρχικά υπήρξε ομιλία από την Διεύθυνση του Σχολείου για τα ευεργετικά οφέλη της Αθλησης.
• Αερόβιες κινητικές δραστηριότητες: Βάδην 2022 μ. & τρέξιμο 2022 μ.,σκυταλοδρομίες,σχοινάκι, χορός, ελεύθερα προγράμματα γυμναστικής, Ρόλλερς,πατίνια.
• Ομαδικά αθλήματα: Ποδόσφαιρο 5χ5,Πετοσφαίριση,beach volley.