Εκπαιδευτική εκδρομή στη Σόφια – Φιλιππούπολη - Θεσσαλονίκη
Γ΄ Λυκείου  - Δεκέμβριος 2010

13 έως 17 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η πενταήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ Λυκείου στη Βουλγαρία, Σόφια – Φιλιππούπολη & στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη Βουλγαρική πρωτεύουσα, τη Σόφια, επισκέφθηκαν τον καθεδρικό Ναό του Αγίου Αλεξάντερ Νέφσκι, το Κοινοβούλιο, την Όπερα, τη βυζαντινή εκκλησία της Αγίας Σοφίας, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Εθνικό Μουσικό Σχολείο της Σόφιας, Λιουμπομίρ Πίπκοβ. Η επίσκεψη στην ιστορική Φιλιππούπολη με τα γραφικά πέτρινα δρομάκια, τα παλαιά αρχοντικά, το Μουσείο – σπίτι του Έλληνα εμπόρου Αργύρη Κουγιουμτζόγλου, τον ανδριάντα του Φιλίππου Β΄ και το Ρωμαϊκό θέατρο εντυπωσίασαν ιδιαίτερα. Η εκδρομή έκλεισε με την πρωτεύουσα της Μακεδονίας, τη Θεσσαλονίκη, όπου οι μαθητές προσκύνησαν τον Άγιο Δημήτριο, ανέβηκαν στο Λευκό Πύργο και θαύμασαν τα σημαντικά ευρήματα των μακεδονικών τάφων στο Μουσείο της Βεργίνας. Ως Μουσικό Σχολείο τραγουδήσαμε και με τα μουσικά μας όργανα γλεντήσαμε, και δημιουργήσαμε ελληνικές βραδιές όπου βρεθήκαμε.
Η επίσκεψη των μαθητών της Γ Λυκείου στο Εθνικό Μουσικό Σχολείο της Σόφιας, Λιουμπομίρ Πίπκοβ, ήταν μια μοναδική εμπειρία της εκδρομής. Το σχολείο στεγάζεται σε ένα από τα σπίτια – παλάτια του Ζίβκοφ, του πρώην κομμουνιστή ηγέτη της Βουλγαρίας. Οι μαθητές ξεκινούν από την πρώτη Δημοτικού και η φοίτησή τους στο σχολείο είναι δώδεκα χρόνια. Από την αρχή ασχολούνται με τη μουσική. Η Υποδιευθύντρια του σχολείου μας ξενάγησε σε κάποιους από τους χώρους του σχολείου, ακούσαμε παιδικές χορωδίες, τραγουδήσαμε μαζί την «Άγια νύχτα», και παρακολουθήσαμε την πρόβα της συμφωνικής ορχήστρας που αποτελούνταν από πενήντα περίπου μαθητές 8 έως 12 χρονών με έγχορδα μουσικά όργανα βιόλες, βιολιά, βιολοντσέλα, κόντρα μπάσο.