Επισκέψεις στο Μουσικό Σχολείο

• Η επίσκεψη του διάσημου Έλληνα ερμηνευτή Μάριου Φραγκούλη. Μίλησε στους μαθητές, ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου, παρακολούθησε τη Χορωδία «ΑΛΘΑΙΑ» και τη Φιλαρμονική Ορχήστρα και τραγούδησε το «Εγέρασα μωρές παιδιά…». Στο τέλος μετά τα αυτόγραφα και τον ενθουσιασμό των μαθητών, αφού έγινε μέλος του Συλλόγου Φίλων και Αποφοίτων του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, υποσχέθηκε να κάνουμε μαζί μια μεγάλη συναυλία.

• Η επίσκεψη μελών της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών που πραγματοποίησαν σεμινάρια χάλκινων πνευστών, ξύλινων πνευστών και ευρωπαϊκών κρουστών.
  • Το Μουσικό Σχολείο δέχτηκε τις επισκέψεις μικρών και μεγάλων μαθητών που ήθελαν να γνωρίσουν από κοντά τη λειτουργία του σχολείου, τα μουσικά όργανα, το κτίριο.  Ανάμεσά τους μαθητές από το 4ο Δημοτικού Σχολείο, το 2ο Σχολείο Αγίου Κωνσταντίνου, το 1ο Νηπιαγωγείο Αγρινίου, το Μουσικό Σχολείο Άρτας.
  • Το σχολείο επισκέφθηκε η Αγρινιώτισσα Ελένη Καμμένου που έχει κάνει μεγάλο κοινωνικό έργο στην έρημο της Ιορδανίας κοντά στο γιατρό σύζυγό της. Μίλησε συγκινημένη στους μαθητές, άκουσε πολλά από τα Μουσικά Σύνολα των μαθητών, παρακολούθησε την τελετή λήξης.
  • Ο Ελληνοαμερικάνος καθηγητής Πανεπιστημίου Andrew Kampiziones, M. A. Instructor  of Philosophy, Florence, South Carolina επισκέφθηκε το σχολείο μας με τη σύζυγό του. Ξεναγήθηκε σε όλους τους χώρους, μίλησε με τους καθηγητές, έγινε μέλος του Συλλόγου Φίλων και Αποφοίτων του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, ενθουσιάστηκε.