Μουσικό Σχολείο Αγρινίου
Γίνε η αλλαγή που περιμένεις!!!!
Let΄ s Do It Greece 2017#Αγρίνιο#

1

Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου συμμετείχε στη δράση "Let΄ s Do It Greece 2017" στην Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού 27 Μαρτίου με 02 Απριλίου 2017 σε συνεργασία με το Δήμο Αγρινίου και πιο συγκεκριμένα της κα. Ανθούλας Μακρή, υπεύθυνη της ακτίνας εθελοντισμού του Δήμου Αγρινίου. Ομάδα μαθητών της Α΄ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Αγαθής Πάνκου υλοποίησαν τις ακόλουθες δράσεις:
1. Καθαρισμός αύλειου χώρου και του περιμετρικά του εξωτερικού χώρου του σχολείου και του χώρου του παρκινγκ
2. Διαγράμμιση αθλητικών γηπέδων στον αύλειο χώρο και στο χώρο του παρκινγκ του σχολείου
3. Δημιουργία γωνιάς ανακύκλωσης εντός του χώρου της σχολικής μονάδας με πλαστικό κάδο "ΑΦΗΣ" κούτες για συλλογή πλαστικού υλικού και χαρτιού και κούτες για συλλογή από καπάκια
4. Συλλογή ανακυκλώσιμων υλικών και κατασκευή Αυτοσχέδιων Μουσικών Οργάνων
Επιστέγασμα των δράσεων της Εβδομάδας Εθελοντισμού ήταν η παρουσίαση Αυτοσχέδιων Μουσικών Οργάνων στην κεντρική Πλατεία της πόλης του Αγρινίου, την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017 με τη συνοδεία μικρού συνόλου παραδοσιακής μουσικής του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου.
Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν και συμμετείχαν ενεργά στις οικολογικές δράσεις δίνοντας το καλό παράδειγμα και στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου αλλά και προς τους πολίτες του Αγρινίου.
Οι μαθητές που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για τη συμμετοχή στο "Let΄s Do It Greece 2017" είναι οι παρακάτω:
Γραμμένος Νίκος
Καρτέρη Ιωάννα
Μέντζος Γιάννης
Μπραζιώτη Ζωή
Παπακωστοπούλου Κυριακή Φωτεινή
Παπακωστοπούλου Μαρία- Άννα
Παπαντώνης Θεόδωρος Κωνσταντίνος
Πισκοπάνης Νικόλαος
Στέλλιος Στυλιανός
Φλωροσκούφης Δημήτριος
Φούκας Χριστόφορος