Την Πέμπτη 23.11.2017 οι μαθήτριες της Γ Λυκείου

1. Χριστίνα Καλαμπόκα (Γ1)
2. Ερμιόνη Μπάδα (Γ2)
3. Κωνσταντίνα Ρεπάνη (Γ2)
4. Ευαγγελία Ρήγα (Γ2)
5. Μαρία Τσιρώνη (Γ3)
πήραν μέρος στο μεταφραστικό διαγωνισμό Juvenes Translatores (https://ec.europa.eu/info/education/skills-and-qualifications/develop-your-skills/language-skills/juvenes-translatores_el)
που διοργανώνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Οι μαθήτριες μετέφρασαν κείμενα από τα αγγλικά ή τα γαλλικά στα ελληνικά. Στη δράση αυτή συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ευρώπη ενώ στην Ελλάδα πήραν μέρος (κατόπιν κλήρωσης) άλλα 20 σχολεία.
Οι μαθητές/τριες που θα διακριθούν (1 από κάθε χώρα) θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν, μαζί με έναν ενήλικο συνοδό και έναν καθηγητή, στις Βρυξέλλες την άνοιξη του 2018 για να πάρουν μέρος στην τελετή απονομής των βραβείων.
Η Δ/νση του σχολείου συγχαίρει και ευχαριστεί τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος, οι οποίες, στον ήδη γεμάτο από σχολικές δραστηριότητες χρόνο τους, συμμετέχουν σε διαγωνισμούς αναβαθμίζοντας τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους.

Για το ΜΣΑ
Σταυρούλα Αλεξάκη, ΠΕ06