25993027 10156291935789218 1735114545 oΤην Τετάρτη στις 20 Δεκεμβρίου 2017 μαθητές του Παραδοσιακού Συνόλου Γυμνασίου- Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου γέμισαν με Χριστουγεννιάτικες μελωδίες τόσο την πόλη του Αγρινίου όσο και φορείς του Δήμου Αγρινίου.
Οι μαθητές με την συνοδεία των καθηγητριών του συνόλου κα. Θεοδώρα Καραγκιοζάκη και κα. Αγαθή Πάνκου, αλλά και του κ. Γιώργου Αλεξόπουλου ως εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου, επισκέφτηκαν το Ειδικό Επαγγελματικό Σχολείο αλλά και το Ειδικό Σχολείο Αγρινίου απαγγέλλοντας παραδοσιακά κάλαντα από όλη την Ελλάδα. Στη συνέχεια οι μαθητές μεταφέρθηκαν στο Γενικό Νοσοκομείο Αγρινίου για να δώσουν μια Χριστουγεννιάτικη νότα στον Διοικητή του Νοσοκομείου αλλά κυρίως στους νοσηλευόμενους στο Νοσοκομείο ώστε να προσφέρουν το αίσθημα και την ζεστασιά των Χριστουγέννων μέσα από τις παραδοσιακές μελωδίες. Τα Χριστουγεννιάτικα κάλαντα τραγουδήθηκαν στο κέντρο της πόλης του Αγρινίου στην οδό Παπαστράτου και στην Κεντρική Πλατεία μπροστά στο Χριστουγεννιάτικο δέντρο. Η μουσική περιοδεία των μαθητών με Χριστουγεννιάτικες μελωδίες από όλη την Ελλάδα τελείωσε με την επίσκεψη των μαθητών στον Δήμαρχο κ. Γιώργο Παπαναστασίου στον χώρο των γραφείων του Δήμου.
Τα παραδοσιακά κάλαντα από κάθε πλευρά της Ελλάδος, που παρουσιάστηκαν από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου, όχι μόνο ενθουσίασαν το κοινό με το υψηλό επίπεδο της δουλειάς τους, αλλά κατάφεραν και να το ταξιδέψουν και να το παρασύρουν με τις μελωδίες τους.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ