Το Πρόγραμμα υλοποιούν οι μαθητές της Β1 - Β2 Λυκείου (45 μαθητές). Συνεργάζονται και Μουσικά Σύνολα. Συντονίστρια η Θεολόγος – Θεατρολόγος Σπυρέλη Βαϊα και υπεύθυνοι – βοηθοί οι καθηγήτριες Μουσικής Γεωργακοπούλου Αγλαϊα - Μαρία και Φαραού Αγγελική.

Δράσεις της ομάδας:
1. Ημερίδες - Σεμινάρια

Το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και η Εταιρεία λόγου & τέχνης «Συντεχνία» συνδιοργάνωσαν στο χώρο του Μουσικού Σχολείου τριήμερο σεμινάριο με θέμα: «Η τέχνη, όχημα στην παιδαγωγική πράξη». Εισηγητές καταξιωμένοι στο είδος τους, Παπαθανασίου Σίσσυ, ιστορικός θεάτρου, υπεύθυνη του προγράμματος «Αναγνώσεις» του Εθνικού θεάτρου, Κακουδάκη Τζωρτζίνα, σκηνοθέτης – θεατροπαιδαγωγός, Αργυρίου Μαρία, εκπαιδευτικός ΠΕ16, υποψηφία δ/ρ Ιονίου Πανεπιστημίου, Πετρίτης Σπύρος, υποψήφιος δ/ρ Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών. Τις εισηγήσεις ακολουθούσαν βιωματικά εργαστήρια. Το σεμινάριο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Γενική υπεύθυνος η Θεατρολόγος του σχολείου Σπυρέλη Βαϊα. Το σεμινάριο έγινε στα πλαίσια του Προγράμματος Υγείας του σχολείου «Η Μουσική ως θεραπευτική μέθοδος ψυχής και σώματος».
Το Σάββατο, 12 Μαρτίου, στα πλαίσια των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων που υλοποιούνται στο Μουσικό Σχολείο κατά το τρέχον σχολικό έτος, πραγματοποιήθηκε Ημερίδα από τη γνωστή ψυχολόγο και ακουστικο-ψυχο-φωνολόγο κ. Τόνυ Ευαγγελοπούλου, Διευθύντρια του Κέντρου “Tomatis”, με θέμα: «Η μουσική ως εργαλείο θεραπείας στη ζωή και τη μάθηση». Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση από τους παρευρισκομένους. Στο τέλος οι μαθητές του Συνόλου Ευρωπαϊκών κρουστών παρουσίασαν τραγούδια με πλούσιο ρεπερτόριο.
Το Σάββατο, 2 Απριλίου ημερίδα με θέμα «Εγκέφαλος και εξαρτήσεις» πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και διοργανώθηκε από τη Δ. Ε. Αιτωλ/νίας, το Κέντρο Πρόληψης «Οδυσσέας» και την Ελληνική Εταιρεία Νευροεπιστημόνων. Μαθητές του σχολείου που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας παρακολούθησαν την ημερίδα. Σύνολο Μουσικής Δωματίου του σχολείου μας με πιάνο, σαξόφωνο και Σύνολο κλασικής κιθάρας άνοιξε την ημερίδα Το πρόγραμμα του Συνόλου Μουσικής Δωματίου ήταν: Aria for Alto Saxophone and Piano του E. Bozza Σαξόφωνο: Κονίδας Kώστας, μαθητής της Β΄Λυκείου Πιάνο: Σωζοπούλου Μαρία, καθηγήτρια του πιάνου. “Tears in Heaven”  Eric Clapton, Διασκευή του καθηγητή κιθάρας Χάρη Οικονόμου για 4 κιθάρες.Υπεύθυνος του Συνόλου ο καθηγητής κιθάρας Οικονόμου Χάρης.

2. Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής
Στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Υγείας, την Παρασκευή, 14 Ιανουαρίου 2011, η σχολή οδηγών «Δρομέας» στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου παρουσίασε πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής και ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου για την οδική ασφάλεια, την κυκλοφορία πεζών και οχημάτων, τη συμπεριφορά των επιβατών των οχημάτων, τη σημαντικότητα της ζώνης στο αυτοκίνητο και του κράνους στις μηχανές.

3. Εκπαιδευτική εκδρομή
Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλία   (Τρίκαλα – χωριά Ασπροποτάμου – Μετέωρα)

4. Θεατρική παράσταση «Μπίλιω εν Άρτη», που παρουσιάστηκε στα πλαίσια του 2ου Μαθητικού Φεστιβάλ Θεάτρου που διοργάνωσε ο Δήμος Αγρινίου και Δ. Ε. Αιτωλ/νίας, στις 9 Απριλίου στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.

5. Συναυλία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του σχολείου σε συνεργασία με τη Φιλαρμονική του Δήμου Αγρινίου με θέμα: «Βαδίζοντας προς το Πάσχα».
Μια ετοιμασία για τις μεγάλες μέρες που θα γιορτάσουμε, τα Πάθη και την Ανάσταση του Θεανθρώπου. Υπεύθυνος της Φιλαρμονικής ο καθηγητής Κονήδας Βασίλης.