Ασχολήθηκαν μαθητές της Α3΄ & Β΄ Λυκείου με  υπεύθυνους καθηγητές την Υποδιευθύντρια Αθανασιά Ελένη και τη φιλόλογο  Γεωργιάδου Κυριακή. Βοήθησαν η Παπαδημητρίου Γεωργία, Γαλλικής Φιλολογίας και οι καθηγητές Μουσικής Φρίντζος Νίκος, Στάθης Κων/νος και Σιάσος Γεράσιμος.
Δράσεις της Περιβαλλοντικής ομάδας
1. Επίσκεψη με ενημέρωση και ξενάγηση των μαθητών στο Αστεροσκοπείο της Πεντέλης.
2. Ποίηση – τραγούδι Η Περιβαλλοντική ομάδα έστειλε στο διαγωνισμό του περιοδικού «Πράσινο – μπλε»  το τραγούδι «Καλύτερη ζωή», που έγραψαν και μελοποίησαν οι μαθητές του Α3  Λυκείου, Κωνσταντίνα – Ειρήνη Παπαθανασίου και Χρήστος Πριόβολος.
3. «Το τραγούδι του δάσους» Το Σύνολο Παραδοσιακών κρουστών του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου σε συνεργασία με την Περιβαλλοντική ομάδα συμμετείχε στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Το Δάσος», που οργανώνει το ΚΠΕ Μουζακίου προγραμματίζοντας την έκδοση ενός μουσικού CD. Οι μουσικές δημιουργίες του Συνόλου  αναφέρονται στο δάσος και δημιουργήθηκαν με όργανα κρουστά (κουδουνάκια, λαλίτσες, μεταλλικά κύμβαλα, μαράκας, ξύλινα βατραχάκια, πήλινες στάμνες, άδειους καρπούς). Υπεύθυνος καθηγητής, Γεράσιμος Σιάσος.

4. Το τραγούδι «Καλύτερη ζωή» των μαθητών του Α3 έγινε ένα όμορφο DVD με εικόνες του δάσους και ήχους του Παραδοσιακού Συνόλου που μαζί με φωτογραφίες από τις επισκέψεις των μαθητών στους υγροτόπους του νομού, κόσμησαν την Έκθεση Δημιουργικής Έκφρασης της Νομαρχίας Αιτωλ/νίας με θέμα: «Οι υγρότοποι του νομού Αιτωλ/νίας».

5. Τριήμερη εκδρομή στην Καβάλα, Αρχαίους Φιλίππους, Ξάνθη, Παγγαίο όρος, Βιστωνίδα λίμνη έκανε η Περιβαλλοντική ομάδα μετά το Πάσχα.
6. Επίσκεψη της Περιβαλλοντικής ομάδας στις Αλυκές Μεσολογγίου, στο Αρχαίο Θέατρο της Πλευρώνας και στο Νομαρχιακό Μέγαρο, όπου ξεναγήθηκαν στην Έκθεση Δημιουργικής Έκφρασης.
7. Στις 30 Απριλίου στη μουσική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Συντριβάνι στο Αγρίνιο με θέμα «Με του Μαγιού τις μυρωδιές», οι μαθητές παρουσίασαν πρόγραμμα ανοιξιάτικο με το περιβαλλοντικό μήνυμα «Το κλίμα αλλάζει… εμένα με νοιάζει!...» μοιράζοντας σχετικά φυλλάδια στους περαστικούς. Ακούστηκαν τραγούδια παραδοσιακά για τη φύση από την Παραδοσιακή Ορχήστρα, τραγούδια για τη φύση Ελλήνων και ξένων μουσικών από μικρό μουσικό σύνολο της Περιβαλλοντικής ομάδας «Μελία», το τραγούδι της Περιβαλλοντικής ομάδας, προβλήθηκε το DVD «Το τραγούδι του δάσους». Ήταν μια όμορφη, ανοιξιάτικη βραδιά με μηνύματα σημαντικά για την ζωή μας. Η εκδήλωση έγινε στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου Αγρινίου. Τη γενική ευθύνη είχε η Υποδιευθύντρια Ελένη Αθανασιά και η καθηγήτρια κιθάρας Ευγενία Γρέντζελου.