«Τριχωνίδα, η δική μας θάλασσα». Ασχολήθηκαν μαθητές της A΄ Γυμνασίου και Α΄ & Β΄ Λυκείου με υπεύθυνους καθηγητές την Υποδιευθύντρια Αθανασιά Ελένη, και Παπαδημητρίου Γεωργία, Καπλάνη Σοφία, Φρίντζο Νίκο.

Η Περιβαλλοντική ομάδα στις 25 Φεβρουαρίου επισκέφθηκε το Περιβαλλοντικό Κέντρο στα Αμπάρια Παναιτωλίου ενημερώθηκε για τη μεγαλύτερη λίμνη του τόπου μας και της χώρας μας την Τριχωνίδα, και συνέχισε στα παραλίμνια χωριά Καινούργιο και Μυρτιά, παίρνοντας συνεντεύξεις από κατοίκους της περιοχής για τον πλούτο της Τριχωνίδας και στις 27 Μαρτίου τα παραλίμνια χωριά της Μακρινείας.
Στις 11 και 12 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Περιβαλλοντικής ομάδας της Α΄ & Β΄ Λυκείου, στην Κόνιτσα, στα ακριτικά Μαστοροχώρια και στα Ζαγοροχώρια. Η ομάδα επισκέφθηκε το Περιβαλλοντικό Κέντρο της Κόνιτσας, τα δάση, τα ποτάμια, τα γεφύρια, τις ομορφιές της περιοχής. Υπεύθυνοι οι καθηγητές του Προγράμματος. Μέρος του Προγράμματος παρουσιάστηκε στην εκδήλωση που έγινε στο Παπαστράτειο Μέγαρο, στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ, με θέμα: «Νερά καθάρια και γλυκά, νερά χαριτωμένα…».