«Μακεδονία, του Αλεξάνδρου η χώρα…». Σκοπός του προγράμματος να γνωρίσουν οι μαθητές ένα κομμάτι της Ελλάδας, που αγωνίστηκε για να αποκτήσει την ελευθερία του και να διατηρήσει την ελληνική του ταυτότητα. Υπεύθυνοι καθηγητές: Κουτρουλού Ελένη, Πλάκα Βασιλική, Γρέντζελου Ευγενία. Η πρώτη παρουσίαση και εκτέλεση του Προγράμματος έγινε το βράδυ της 28ης Οκτωβρίου, στο Παπαστράτειο Μέγαρο, στα πλαίσια της Εθνικής γιορτής ως Αφιέρωμα στη Μακεδονία και αναφορά στο 1904 (Παύλος Μελάς-Μακεδονικός Αγώνας), στο 1912 (Απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης την 26η Οκτωβρίου του 1912) και στο 1940-44 (Η αντίσταση των Μακεδόνων στον πόλεμο του 40, Ρούπελ, Γραμμή Μεταξά). Η δεύτερη παρουσίαση έγινε στη Βιέννη, σε εκδήλωση που οργάνωσε ο «Διαπολιτιστικός Σύλλογος Μακεδονία» της Αυστρίας, από ομάδα μαθητών που πήγαν στη Βιέννη.