«Βιέννη, η μουσική πρωτεύουσα της Ευρώπης». Σκοπός του προγράμματος να γνωρίσουν οι μαθητές καλύτερα την κλασική μουσική και τους δεσμούς του ελληνισμού με την Αυστριακή πρωτεύουσα. Ομάδα μαθητών επισκέφθηκε τη Βιέννη, καλεσμένη από τον «Διαπολιτιστικό Σύλλογο Μακεδονία» της Αυστρίας, όπου γνώρισε από κοντά την πρωτεύουσα της μουσικής της Ευρώπης, επισκέφθηκε το Μέγαρο των Φίλων της Μουσικής, το σπίτι της Μουσικής, το Μουσείο Παλαιών Μουσικών Οργάνων, παρακολούθησε Όπερα στην ξακουστή Όπερα της Βιέννης, ήλθε σε επαφή με τους Έλληνες της Βιέννης, τον Πρέσβη, την Πρόξενο, εμπόρους, μουσικούς και παρουσίασε σε μεγάλη αίθουσα της Βιέννης, κατάμεστη από Έλληνες και Αυστριακούς, ένα Αφιέρωμα από τον Μακεδονικό Αγώνα και τραγούδια από το ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο. Υπεύθυνη του Προγράμματος η Γεωργακοπούλου Μαρία. Συνόδευσαν τους μαθητές η Διευθύντρια του Σχολείου Μαμασούλα Μαρία και ο καθηγητής Κοτίνης Κώστας.