«Μουσικές περιηγήσεις στην Ευρώπη. Ρουμανία». Συμμετείχαν τα Μουσικά Σύνολα, Χορωδία «Νεφέλη», (υπεύθυνες κ. Βολοσένκο Κορνηλία, Πένκοβα Αλμπένα, Καπλάνη Σοφία) και Σύνολο Σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού (υπεύθυνοι κ. Μαμασούλας Παναγιώτης, Κατσαρής Θεόδωρος). Τα δύο Σύνολα το Δεκέμβριο, 1 έως 7 πραγματοποίησαν την εκπαιδευτική τους εκδρομή στη Ρουμανία. Ξεναγήθηκαν στις δύο πρωτεύουσες της Βουλγαρίας και Ρουμανίας, Σόφια και Βουκουρέστι, επισκέφθηκαν τη Σινάϊα, το Μπρασόβ, το Πλοέστι της Ρουμανίας, γνώρισαν από κοντά τον Πύργο του Δράκουλα, το Ανάκτορο Πέλες, το λαογραφικό Μουσείο – Ρουμάνικο χωριό, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αντύπα με τα 1000 βαλσαμωμένα ζώα και πολλά άλλα αξιοθέατα.

Με μεγάλη επιτυχία έγινε η συνάντηση των δύο Σχολείων στο Πλοέστι, του Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και του LICEYL DE ARTA. Η συναυλία από Μουσικά Σύνολα των δύο Σχολείων, η χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα με παραδοσιακά κάλαντα και φορεσιές των μαθητών του Πλοέστι, η φιλοξενία, ο χορός που ακολούθησε, τα δώρα που ανταλλάχτηκαν, οι ευχές δημιούργησαν ένα κλίμα ζεστό, όμορφο.