«Οδοιπορικό στον Αχελώο», υλοποίησαν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Μανικάρου Μεταξούλα και Χρήστου Αλεξάνδρα. Στα πλαίσια του Προγράμματος η Α΄ Λυκείου επισκέφθηκε το θέατρο των Οινιαδών στην Κατοχή και συνέχισε στο δέλτα του Αχελώου, στο Λούρο και στο Αιτωλικό. Οι μαθητές της Α΄ Λυκείου ασχολήθηκαν με το μεγάλο ποταμό από πλευράς μυθολογίας, γεωγραφίας, τις εξεικονίσεις του ποταμού στην Τέχνη, τις τρεις ανθρωπογενείς παρεμβάσεις που έγιναν στην ροή του.με τα τρία φράγματα (Κρεμαστών, Στράτου και Καστρακίου). Επίσης οι μαθητές ασχολήθηκαν με τα Αρχαία και Βυζαντινά μνημεία που βρίσκονται κατά μήκος του ρου του Αχελώου και είναι πολύ αξιόλογα. Μέρος του Προγράμματος παρουσιάστηκε στην εκδήλωση που έγινε στο Παπαστράτειο Μέγαρο, στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ, με θέμα: «Νερά καθάρια και γλυκά, νερά χαριτωμένα…».