«Μίκης Θεοδωράκης και ελληνική ποίηση». Στόχος του Προγράμματος η γνώση του πολύμορφου έργου του σύγχρονου μουσουργού, η καλλιτεχνική και κοινωνική αξία του έργου του συνθέτη, η διδασκαλία και εκμάθηση μουσικών κομματιών από τα Μουσικά Σύνολα και τις Χορωδίες του σχολείου. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με τα ποιήματα ελλήνων ποιητών που μελοποίησε ο μεγάλος συνθέτης. Το Πρόγραμμα ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε μέσα στη σχολική χρονιά (Α) με εκτελέσεις της Χορωδίας «Αλθαία»: α) Το Πνευματικό Εμβατήριο του Άγγελου Σικελιανού, στη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, β) Μελοποιημένη ποίηση του Γ. Σεφέρη, στην εκδήλωση για τον ποιητή Σεφέρη στη Γ.Ε.Α. γ) Μελοποιημένη ποίηση του Ο. Ελύτη στο Μαθητικό Φεστιβάλ και στην Αθήνα. (Β) Μελοποιημένη ποίηση ελλήνων ποιητών από τη Λαϊκή Ορχήστρα του σχολείου στην τελετή λήξης, (Γ) Εργασίες των μαθητών για ποιητές, που έργα τους μελοποίησε ο Θεοδωράκης.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Πανοπούλου Άννα, Γεωργακοπούλου Αγλαϊα Μαρία,
καθηγήτριες Μουσικής και Σπυρέλη Βάϊα, Θεολόγος – Θεατρολόγος.