Στα πλαίσια του Προγράμματος έγιναν τα εξής:
1) Εργασίες μαθητών με θέμα «Η ΜΑΝΑ στο δημοτικό τραγούδι». Υπεύθυνοι καθηγητές Τσολάκης Πέτρος και Χατζητεκελής Γιώργος.
2) Εθνική γιορτή της 25ης Μαρτίου με θέμα «Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ 21». Υπεύθυνες οι φιλόλογοι Κουτρολού Ελένη και Φλώρου Δήμητρα.
3) Διαθεματική εργασία της Γ΄ Γυμνασίου με θέμα «Η ΜΑΝΑ στον κινηματογράφο». Υπεύθυνοι οι φιλόλογοι Ζαμπάρα Ελένη και Κουτσονίκας Δημήτρης.
4) Έκθεση έργων μαθητών (αγιογραφία, ζωγραφική, φωτογραφία, κείμενα λογοτεχνικά πεζά και ποιητικά, ποιήματα μαθητών). Τα έργα εκτέθηκαν στην τραπεζαρία του σχολείου κατά την εκδήλωση των Μουσικών Συνόλων «Ανθέμια 2010». Υπεύθυνη καθηγήτρια για την έκθεση η φιλόλογος  Κουτρολού Ελένη.
5) Τελετή λήξης του σχολείου με θέμα «Η ΜΑΝΑ, όπως την τραγούδησε ο λαός», με υπεύθυνους τους καθηγητές των Μουσικών Συνόλων.  Υπεύθυνη καθηγήτρια Πλάκα Βασιλική.
Στην εκδήλωση της τελετής λήξης συμμετείχαν τα Μουσικά Σύνολα Χορωδία ΑΛΘΑΙΑ, Παραδοσιακή Ορχήστρα, Σύνολο λαϊκού και ρεμπέτικου τραγουδιού, Σύνολο σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού. Υπεύθυνοι καθηγητές των Συνόλων αντίστοιχα Πανοπούλου Άννα, Δαλιάνη Αγγελική, Μήτσος Παναγιώτης, Αθανασόπουλος Γεώργιος,  Χατζητεκελής Γιώργος, Μπαρμπάτσης Ανέστης, Τσολάκης Πέτρος, Μαμασούλας Παναγιώτης και Κατσαρής Θεόδωρος.