Υπεύθυνοι καθηγητές: Πανοπούλου Άννα – Δαλιάνη Αγγελική

Οικονόμου Χαράλ. – Αδαμόπουλος Σωτ. – Μίκροβας Ιωάννης
Μήτσος Παναγιώτης – Αθανασόπουλος Γεώργιος – Χατζητεκελής Γεώργιος

Στόχοι του Προγράμματος:

• Επικοινωνία με άλλα Μουσικά Σχολεία.
  • Μουσικά ανοίγματα στην πόλη μας.
  • Μνήμες από παλιούς μουσικούς και οργανοπαίχτες.

Στις δραστηριότητες και εκδηλώσεις του προγράμματος συγκαταλέγονται:

1. Αφιέρωμα στο  Γ. Ρίτσο  ("Ρωμιοσύνη")
  2. Μουσικές γέφυρες ΑΓΑΠΗΣ
  3. Επισκέψεις και συναντήσεις με άλλα Μουσικά Σχολεία
  4. «ΑΝΘΕΜΙΑ» 2010
  5. Γαλλοφωνία Ελλάδα 2010
  6. Μνήμες από παλιούς μουσικούς
  7. Έκθεση έργων μαθητών

1) Η μεγάλη Συναυλία – Αφιέρωμα στο Γ. Ρίτσο «Ρωμιοσύνη», που έγινε στο Παπαστράτειο Μέγαρο σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αγρινίου. Συμμετείχαν τα Μουσικά Σύνολα Χορωδία «ΑΛΘΑΙΑ» και Σύνολο σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού με υπεύθυνους καθηγητές Πανοπούλου Άννα, Μαμασούλας Παναγιώτης, Κατσαρής Θεόδωρος, Δαλιάνη Αγγελική, Ζήσου Βασιλική και Ναούμης Νίκος.
2) Μουσικές γέφυρες ΑΓΑΠΗΣ τις παραμονές των Χριστουγέννων σε Ιδρύματα της πόλης με όλα τα Μουσικά Σύνολα και τους αντίστοιχους καθηγητές.
3) Επισκέψεις και συναντήσεις με άλλα Μουσικά Σχολεία. Επίσκεψη του Μουσικού Σχολείου Άρτας στο Αγρίνιο, συμμετοχή στις συναυλίες των Μουσικών Σχολείων Άρτας και Πρέβεζας.
Στις 6 Μαϊου στην Άρτα συμμετείχε το Σύνολο Ευρωπαϊκών κρουστών του Κ. Λάμπρη. Στις 15 Μαϊου στην Πρέβεζα συμμετείχαν η Φιλαρμονική Ορχήστρα και η Ορχήστρα λαϊκού και ρεμπέτικου τραγουδιού, με υπεύθυνους καθηγητές αντίστοιχα Β. Κονήδα, Φραγκάκη Κώστα, Μπαρμπάτση Ανέστη και Τσολάκη Πέτρο.
4) «Ανθέμια 2010» Τραγούδια από τον ελληνικό κινηματογράφο. Συμμετείχαν τα Μουσικά Σύνολα: Παιδική παραδοσιακή Χορωδία με υπεύθυνο καθηγητή τον Ν. Φρίντζο. Σύνολο παραδοσιακών κρουστών με υπεύθυνο καθηγητή το Γ. Σιάσο. Μαντολινάτα με υπεύθυνες καθηγήτριες Σ. Κατσούρα και Τ. Ζέρβα – Κιθαριστική Ορχήστρα με υπεύθυνους Σ. Αδαμόπουλο και Χ. Οικονόμου – Λαϊκή Ορχήστρα με υπεύθυνους Ι. Μίκροβα και Κ. Στάθη – Χορωδία «Νεφέλη» με υπεύθυνες τις Ε. Γρέντζελου, Β. Χαλκιοπούλου και Μ. Κανελλοπούλου.
5) Στο διαγωνισμό για τη Γαλλοφωνία Ελλάδα 2010 συμμετείχαν οι μαθήτριες του Β1 Λυκείου με τραγούδι. Για τους στίχους συνεργάστηκαν όλες οι μαθήτριες, τραγούδησε η Παπαθανασίου Αθηνά και τη μουσική έγραψε ο καθηγητής μουσικής του σχολείου Στάθης Κώστας. Το σχολείο πήρε το 1ο  Βραβείο στην κατηγορία τραγουδιού.
6) Εργασίες των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου για παλιούς οργανοπαίχτες της περιοχής μας.
7)Έκθεση έργων μαθητών. Στην εκδήλωση «Ανθέμια 2010» που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο, έγινε η έκθεση των μαθητών της Α1  Γυμνασίου με θέμα: «Παλιότερες μορφές ζωής».