Το Πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τη θεατρική ομάδα του σχολείου που αποτελούν μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίου & Λυκείου. Υπεύθυνες οι καθηγήτριες  Σπυρέλη Βαϊα, Μπεκούλη Ευδοξία, Μέριανου Αλεξάνδρα. Πανοπούλου Άννα και Μαμασούλας Παναγιώτης. Το έργο παρουσιάστηκε στα πλαίσια του 1ου μαθητικού φεστιβάλ Θεάτρου και απέσπασε το 1ο βραβείο.
Δράσεις της θεατρικής ομάδας:
  1. Διανομή των ρόλων των προσώπων του έργου, επιλογή των μαθητριών που θα αποτελούσαν το χορό. Ανέλαβαν, τη σκηνοθεσία, Σπυρέλη Βαϊα, τη δραματουργική ανάλυση, Μπεκούλη Ευδοξία, τη σύνθεση της μουσικής του χορού, Μαμασούλας Παναγιώτης, τη χορογραφία, διδασκαλία χορού, Μέριανου Αλεξάνδρα, τη διδασκαλία τραγουδιών, Πανοπούλου Άννα. Κατασκευή σκηνικών, ο μαθητής της Α΄ Λυκείου Γοργολίτσας Κων/νος. Για τα κοστούμια υποκριτών και χορού συνεργάστηκε όλη η θεατρική ομάδα.
  2. Δημιουργία εντύπου με τη δράση της θεατρικής ομάδας του σχολείου.
  3. Δημιουργία φυλλαδίου με αναφορά στην ιστορία του αρχαίου θεάτρου, τα αρχαία θέατρα που σώζονται στην Ελλάδα και στην περιοχή μας, το έργο «Ιφιγένεια εν Αυλίδι» και ο Ευριπίδης, οι σκέψεις των συντελεστών της παράστασης καθηγητών και μαθητών.
  4. Δύο έργα ζωγραφικής με θέμα την Ιφιγένεια από το μαθητή της Α΄ Λυκείου Γοργολίτσα Κων/νο.
  5. Μακέτα της σκηνοθεσίας του θεατρικού από τον μαθητή Γοργολίτσα Κων/νο.

Video από τη θεατρική παράσταση στο Δημοτικό Θέατρο Αγρινίου: