Αίγυπτος. Κάϊρο – Αλεξάνδρεια. Βενετία»
Η Φιλαρμονική Ορχήστρα στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποίησε την εκπαιδευτική – πολιτιστική εκδρομή στην Αίγυπτο, με υπεύθυνους καθηγητές τον Κονήδα Βασίλη, μαέστρο και το Φραγκάκη Κώστα. Στην Αλεξάνδρεια πραγματοποίησαν μεγάλη Συναυλία στην ελληνική κοινότητα. Συμμετείχε σύσσωμη η ελληνική κοινότητα, εκπρόσωπος του Πατριάρχη, μαθητές, γονείς, καθηγητές. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην Αλεξάνδρεια και στο Κάϊρο. Υπεύθυνοι του προγράμματος, Μανικάρου Μεταξούλα, Κοντοθανάση Φωτεινή και οι μουσικοί καθηγητές της Φιλαρμονικής Ορχήστρας. Συνόδευσε και η Διευθύντρια του σχολείου, Μαμασούλα Μαρία.

linkΦωτογραφίες

Στα πλαίσια του ιδίου Προγράμματος η Γ Λυκείου πραγματοποίησε την 6ήμερη εκδρομή της από 14 έως 19 Μαρτίου, στη Βόρεια Ιταλία (Ραβέννα – Βενετία – Βερόνα). Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη Ραβέννα, στο Ναό του Αγίου Βιταλίου, όπου θαύμασαν τα ψηφιδωτά που συναγωνίζονται τα ψηφιδωτά της Αγίας Σοφίας στην Κωνσταντινούπολη. Η Βενετία, η πόλη των Δόγηδων και των εμπόρων, ήταν μια αποκάλυψη, με τα κανάλια της, τις γόνδολες, την εκκλησία του Αγίου Μάρκου με την ομώνυμη πλατεία, το ιστορικό ρολόϊ, τη γέφυρα των στεναγμών. Σημαντικό μέρος της ξενάγησης ήταν η ελληνική παροικία με τον ορθόδοξο ελληνικό Ναό του Αγίου Γεωργίου με το γυρτό καμπαναριό, το Ινστιτούτο Ελληνικών Σπουδών, τη γέφυρα των Ελλήνων. Άλλοι σταθμοί στη Βόρεια Ιταλία ήταν η πόλη της Βερόνας, η πόλη του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας, η μεγαλύτερη λίμνη Λάγκο ντι Γκάρντα και το όμορφο μεσαιωνικό χωριό Σιρμιόνε, με τη βίλα της Μαρίας Κάλλας. Η εκδρομή διανθίστηκε με τις μουσικές μελωδίες των μαθητών που είχαν μαζί τους και τα μουσικά τους όργανα και έδωσαν το στίγμα του σχολείου στο πέρασμά τους. Καθηγητές που συνόδευσαν τους μαθητές ήταν: Πανοπούλου Άννα, Ζαμπάρα Ελένη, Κουτσονίκας Δημήτριος, Μαμασούλας Παναγιώτης. και  η Διευθύντρια του σχολείου Μαμασούλα Μαρία.

linkΦωτογραφίες