«Μουσικές περιηγήσεις στην Ευρώπη. Βιέννη»
Συμμετέχει στο Πρόγραμμα η Χορωδία "ΑΛΘΑΙΑ" 2 που αποτελείται από μαθήτριες Γυμνασίου & Λυκείου ΣΥΝΟΛΟ 40. Συντονίστρια καθηγήτρια η Μουσικός Άννα Πανοπούλου και βοηθοί η Μαθηματικός και Μουσικός Τσαρούχη Βασιλική και η Μουσικός Σαγώνα Αμαλία.

Δράσεις της ομάδας:
1. Εργασίες των μαθητών με θέματα:
Οι μεγάλοι μουσικοί της Βιέννης - Νικόλαος Δούμπας, ο Έλληνας Μαικήνας των Τεχνών της Βιέννης - Έλληνες που διαπρέπουν στη Βιέννη - Μουσεία και αίθουσες Μουσικής στη Βιέννη.
2. Ενημέρωση για τη Βιέννη από τον καθηγητή Πανεπιστημίου κ Αθανάσιου Παλιούρα,
Την Πέμπτη, 25 Νοεμβρίου, ο καθηγητής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ Αθανάσιος Παλιούρας, στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος «Μουσικές περιηγήσεις στην Ευρώπη. Βιέννη» μίλησε στις μαθήτριες του προγράμματος για τη Βιέννη, τη μουσική, πολιτιστική και οικονομική της παράδοση, την αρχιτεκτονική της, τις φυσικές ομορφιές της, τους Έλληνες που έδρασαν στη μεγάλη πλούσια πόλη από το Ρήγα Φεραίου έως σήμερα.
3. Συναυλία «Της Αλθαίας φιλέματα…»,
πραγματοποίησαν οι μαθήτριες που ταξίδεψαν για τη Βιέννη, στις 28 Νοεμβρίου, με τη σύμπραξη και άλλων Μουσικών Συνόλων και καθηγητών του σχολείου. Η συναυλία είχε μεγάλη επιτυχία και την παρακολούθησε πολύς κόσμος. Τα έσοδα της συναυλίας διατέθηκαν για τα έξοδα της Χορωδίας στη Βιέννη.
4. Εκδρομή εκπαιδευτική στη Βιέννη.
Ξενάγηση στα αξιοθέατα της πόλης Η επίσκεψη στο σπίτι της μουσικής, στο Μουσείο παλαιών μουσικών οργάνων, στο Μουσείο της Εφέσου, στην Όπερα, στο Δημαρχείο, στο Μέγαρο Φίλων της Μουσικής, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, στα παλάτια των Αψβούργων και της βασίλισσας Σίσσυ, στον καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου, στην ελληνική συνοικία με τους Ελληνικούς ορθόδοξους Ναούς της Αγίας Τριάδας και του Αγίου Γεωργίου, στο κτίριο που ήταν το τυπογραφείο που εξέδιδε τα επαναστατικά κείμενα του Ρήγα Φεραίου, το περπάτημα στους χριστουγεννιάτικα στολισμένους δρόμους με το χιόνι να πέφτει, ήταν όλα μοναδικά, θαυμάσια, ανεπανάληπτα.
5. Συναυλία στην ελληνική κοινότητα, στο χώρο του ιστορικού Δημαρχείου της πόλης.
Το Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου η Χορωδία «Αλθαία», καλεσμένη του Διαπολιτισμικού Συλλόγου «Μακεδονία», τραγούδησε στους ομογενείς στο ιστορικό Δημαρχείο της Βιέννης. Μια ελληνική βραδιά με τραγούδια μεγάλων Ελλήνων συνθετών στο πρώτο μέρος και τα τραγούδια του ’40 της Σ. Βέμπο στο δεύτερο μέρος. Το ελληνικό γλέντι κορυφώθηκε με τους ελληνικούς χορούς που χόρεψαν οι μαθήτριες και οι ομογενείς μαζί. Την εκδήλωση παρακολούθησαν, η ελληνική ομογένεια της Βιέννης, ο Έλληνας πρέσβης της Ουγγαρίας, ο πρόξενος της Κύπρου, η πολιτιστική ακόλουθος της Ελληνικής πρεσβείας στη Βιέννη, ο εκπρόσωπος του Αθηναϊκού πρακτορείου ειδήσεων στη Βιέννη, ο εκπρόσωπος του Ελληνικού τουρισμού Αυστρίας & Ουγγαρίας.
6. Παρακολούθηση πρόβας του «Μεσσία» του Χαίντελ & ξενάγηση στο Μέγαρο Φίλων της Μουσικής.
Η κ. Αλθαία Παπούλια, φίλη του σχολείου μας και επίτιμο μέλος του Συλλόγου Φίλων και Αποφοίτων του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, εξασφάλισε την επίσκεψη στο Μέγαρο Φίλων της Μουσικής και την παρακολούθηση της πρόβας του «Μεσσία» του Χαίντελ. Μεγάλη η συγκίνηση που είδαμε τους χώρους του Μεγάρου που χάρισε στους φίλους της Μουσικής ο Έλληνας Μαικήνας Νικόλαος Δούμπας και που ακούσαμε την πολυφωνική Χορωδία των 120 ατόμων και τη Συμφωνική Ορχήστρα στη μεγάλη αίθουσα του Μεγάρου.
7. Δημιουργία DVD «Η επίσκεψη της Χορωδίας «Αλθαία» στη Βιέννη».