Η Μουσική του λόγου & η ποίηση της Μελωδίας
Το Πρόγραμμα υλοποιεί η Χορωδία "ΑΛΘΑΙΑ" 1 που αποτελείται από μαθήτριες Γυμνασίου & Λυκείου,  σύνολο 38. Συντονίστρια η Φιλόλογος Μανικάρου Μεταξούλα και υπεύθυνος της Χορωδίας η Μουσικός Πανοπούλου Άννα.

Δράσεις της ομάδας:
1. Συναυλία - Αφιέρωμα στην τραγουδίστρια της νίκης, Σοφία Βέμπο. (28η Οκτωβρίου).

2. Συμμετοχή της Χορωδίας στα 50 χρόνια του Κ. Χατζόπουλου με μελοποιημένα ποιήματα.

3. b«Εκδήλωση Μνήμης Ζαχαρία Παπαντωνίου. 70 χρόνια από το θάνατό του». Μελοποιημένη ποίηση Ζαχαρία Παπαντωνίου

4. Συμμετοχή της Χορωδίας στην έναρξη του Σεμιναρίου «Σχολικές εορτές και εκδηλώσεις» που συνδιοργάνωσαν η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Αιτωλοακαρνανίας, ο Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε.16 και το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο Αγρινίου «Ρωμανός ο Ρωμανός». Το Σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στις 16 Μαρτίου 2011 στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου.

5. Συμμετοχή της Χορωδίας στο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Περπατώντας στα μονοπάτια του Ζυγού» με φυσιολατρικά τραγούδια.

6. Παραγωγή DVD.
Α) Αφιέρωμα στην τραγουδίστρια της νίκης του 40, Σοφία Βέμπο.
Β) Μελοποιημένη ποίηση του Ζαχαρία Παπαντωνίου.

Α) Αφιέρωμα στην τραγουδίστρια της νίκης, Σοφία Βέμπο. (28η Οκτωβρίου).
Η Χορωδία «Αλθαία» υπό τη διεύθυνση της κ. Άννας Πανοπούλου ερμήνευσε με τον καλύτερο τρόπο τραγούδια της μεγάλης ελληνίδας τραγουδίστριας. Στο πιάνο συνόδευε η καθηγήτρια του πιάνου Αμαλία Σαγώνα. Η παρουσίαση των πολεμικών γεγονότων και η δράση της Σοφίας Βέμπο παρουσιάστηκαν από τους μαθητές της Β Λυκείου Μιλτιάδη Χειμώνα και Βελισάριο Ράπτη. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Υποδιευθύντρια κ. Ελένη Αθανασιά.
Τα τραγούδια της Σοφίας Βέμπο που ακούστηκαν από τη Χορωδία
1.«Παιδιά της Ελλάδος, παιδιά» Στίχοι Μ. Τραιφόρος   Μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ
2.«Κορόιδο Μουσολίνι» Στίχοι Γ. Οικονομίδης, μουσική Πωλ Μενεστρέλ.
3.«Πω πω τι έπαθε ο Μουσολίνι» Στίχοι Πωλ Μενεστρέλ, μουσική  Nino Casiroli.
4.«Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του» παρωδία του Γιώργου Θίσβιου στο δημοτικοφανές  «Πλέκει η Μάρω το προικιό της»,  σε μουσική Θεόφραστου Σακελλαρίδη
5.«Μας χωρίζει ο πόλεμος» Στίχοι Κώστα Κοφινιώτη και μουσική Μιχάλης Σουγιούλ.
6.«Νίκη» Στίχοι Μίμης Τραιφόρος, μουσική Ζερβός  (παρωδία «Νίττα»)
7.«Κάνε κουράγιο Ελλάδα μου» Στίχοι Μ. Τραιφόρος   Μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ

Β) Συμμετοχή της Χορωδίας «Αλθαία» στο Φιλολογικό Λογοτεχνικό Σύλλογο
«Κων/νος Χατζόπουλος» με μελοποιημένα ποιήματα. Σάββατο, 11 Δεκεμβρίου 2010.

Η Χορωδία «Αλθαία», προσκεκλημένη από το Φιλολογικό Λογοτεχνικό Σύλλογο «Κων/νος Χατζόπουλος» που γιόρταζε τα 90 χρόνια από το θάνατο του ποιητή και τα 50 χρόνια από την ίδρυση του ομίλου, τραγούδησε μελοποιημένη ποίηση:
1.Το «φθινόπωρο» του Κ. Χατζόπουλου, μουσική Μ. Θεοδωράκη,
2.«Ήλθες» του Κ. Χατζόπουλου, μουσική Π. Μαμασούλα,
3.«Ήλιος & αέρας» του Γ. Δροσίνη, μουσική Μ. Καλομοίρη,
4.«Η κατάρα του πεύκου», Ζ. Παπαντωνίου, μουσική Σ. Βασιλειάδη,
5.«Ανάμεσα Σύρο & Τζιά», Ο Ελύτη, μουσική Μ. Θεοδωράκη.
Διεύθυνση Χορωδίας Άννα Πανοπούλου, στο πιάνο Αμαλία Σαγώνα.

Γ) Μελοποιημένη ποίηση Ζαχαρία Παπαντωνίου
«Εκδήλωση μνήμης στα 70 χρόνια από το θάνατο του Ζαχαρία Παπαντωνίου».

Την Κυριακή, 6 Φεβρουαρίου, το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο οργάνωσε Εκδήλωση μνήμης στα 70 χρόνια από το θάνατο του Ζαχαρία Παπαντωνίου, επί τη ευκαιρία του έτους Ζαχαρία Παπαντωνίου που κηρύχθηκε το 2010. Στο 1ο μέρος της εκδήλωσης οι καθηγήτριες του σχολείου κ Μανικάρου Μεταξούλα,  Δ/ρ Φιλολογίας και η Θεολόγος & Θεατρολόγος κ. Βαϊα Σπυρέλη με κείμενα, εικόνες και απαγγελίες παρουσίασαν την προσωπικότητα του Ευρυτάνα λογοτέχνη.
Στο 2ο μέρος η βραβευμένη Χορωδία «Αλθαία» του σχολείου μας απέδωσε μελοποιημένα, αγαπημένα από τα παιδικά μας χρόνια, ποιήματα του Παπαντωνίου:
1.Η κατάρα του πεύκου, μουσική Σ. Βασιλειάδη,
2.Ο γεροβοσκός, μουσική Γ. Λαμπελέτ,
3.Το παραμύθι, μουσική Γ. Λαμπελέτ,
4.Ο ήλιος, μουσική Γ. Λαμπελέτ,
5.Το ευλογημένο καράβι, μουσική Γ. Λαμπελέτ,
6.Τα λυπημένα δειλινά, μουσική Γ. Σπανού.
Το μουσικό μέρος της εκδήλωσης ανέλαβαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες της Χορωδίας «Αλθαία», κυρίες, Πανοπούλου Άννα, Σαγώνα Αμαλία και Τσαρούχη Βάσω.
Δ) Συμμετοχή της Χορωδίας «Αλθαία» στο σεμινάριο με θέμα «Σχολικές γιορτές και εκδηλώσεις» που  πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Σχολείο την Τετάρτη, 16 Μαρτίου. Το σεμινάριο άνοιξε η Χορωδία «Αλθαία» με τα τραγούδια:
1. What a Wonderful  World (Words and Music  by George David Weiss and Bob Thiele),
2. Hallelujah (Words and Music by Leonard Cohen) &
3. Bach  – A - Rock (Melodyu by J. S. Bach,  Adapted by Ruth Artman).