«Αιτωλοακαρνάνων Πολιτεία

(Σύγχρονοι καλλιτέχνες του τόπου μας)»

Ημερολόγιο 2011
Aitoloakarnanon_politeiaΤο Πρόγραμμα ξεκίνησε πριν δύο χρόνια με διαφορετικές προσεγγίσεις λόγω των πολλών ανθρώπων του πνεύματος και της τέχνης που γεννήθηκαν ή έδρασαν στην Αιτωλοακαρνανία. Τη φετινή σχολική χρονιά 2010 – 2011 η πολιτιστική ομάδα ασχολήθηκε με τους σύγχρονους καλλιτέχνες του τόπου μας, γλύπτες, χαράκτες, και έργα τους αξιοποιήθηκαν στις σελίδες του ημερολογίου του 2011..

Την πολιτιστική ομάδα του Προγράμματος αποτελούν
οι μαθητές του Α2  Γυμνασίου και Β2  Λυκείου με υπεύθυνους καθηγητές:
Συντονίστρια η Πλάκα Βασιλική, Φιλόλογος και
βοηθοί οι Φιλόλογοι Κουτρολού Ελένη και Κουτσονίκας Δημήτρης.
Έργο της ομάδας ήταν η έκδοση του Ημερολογίου του 2011, με θέμα: «Η μάνα μέσα από την ελληνική τέχνη». Το ημερολόγιο επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι καθηγήτριες Πλάκα Βασιλική και Κουτρολού Ελένη.

«Η μάνα μέσα από την ελληνική τέχνη»
Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Αιτωλοακαρνάνων Πολιτεία» (σύγχρονοι καλλιτέχνες του τόπου μας), η πολιτιστική ομάδα του Α2 Γυμνασίου  και  Β2 Λυκείου του  Πειραματικού Μουσικού Σχολείου Αγρινίου, συνεπικουρούμενη από τις φιλολόγους καθηγήτριες Κουτρολού Ελένη και Πλάκα Βασιλική, προχώρησαν στην έκδοση ημερολογίου - ατζέντας  με θέμα:    «Η μάνα μέσα από την ελληνική τέχνη»

Στη σύνταξη του ημερολογίου περιελήφθησαν λογοτεχνικά κείμενα και ποιήματα Αιτωλοακαρνάνων λογοτεχνών καθώς και δημιουργήματα – έργα Αιτωλοακαρνάνων καλλιτεχνών. Πιο συγκεκριμένα στο ημερολόγιο εκτός των άλλων κατεγράφησαν:

• Το ποίημα του συντοπίτη μας Δημήτρη Παπαποστόλου «Μάνα μου αρχόντισσα», με αναφορές στην ακούραστη προσφορά της μάνας  που στέκεται οδηγήτρα στο δρόμο κάθε ανθρώπου,
  • Το ποίημα του Πάνου Χατζόπουλου «Βραχωρίτικο», με ολοζώντανη την παρουσία και την περιγραφή  της καπνοφύτισσας μάνας, του επίπονου έργου της και της αγωνίας της για το ανάστεμα της οικογένειάς της
  • Το ποίημα του Κωστή Παλαμά «Η μάνα», όπου παρουσιάζεται η μάνα σε μια άλλη διάσταση πιο πνευματική, πιο υπεράνθρωπη
Από τους Αιτωλοακαρνάνες καλλιτέχνες επιλέχτηκαν έργα των εξής:
1.    Χρήστου Καπράλου: «Η μάνα μου», γλυπτό σε ορείχαλκο, δείγμα του οποίου εκτίθεται και στην πόλη μας, στην πλατεία Ειρήνης
  • «Η μάνα μου», γλυπτό σε ορείχαλκο, δείγμα του οποίου
  • εκτίθεται και στην πόλη μας στην δημοτική βιβλιοθήκη
  • «Η μάνα με τα δυο παιδιά της», γλυπτό που εκτίθεται στην
  • πλατεία Ραλλούς Μάνου στη λεωφόρο Αμαλίας στο  Σύνταγμα στην Αθήνα
  • «Μάνα και κόρη», 1963 γλυπτό σε ορείχαλκο
2.    Βάσως Κατράκη, τα χαρακτικά έργα «Οικογένεια κεραμιδάδων»,
  • «Η Παναγιά με το δελφίνι»,
  • »Μάνα»,
  • «Μάνα με τα παιδιά της» και
  • ένα ανώνυμο χαρακτικό της έργο από το λεύκωμα του ΕΑΜ-ΕΛΛΑΣ, Μόρτης του 1943.
Στο ημερολόγιο συμπεριλήφθησαν τέλος, αγιογραφίες
  • Των μαθητών του σχολείου μας: Κωνσταντίνου Γοργολίτσα, Αθανασίου Μπλατζούκα και Βελισσάριου Ράπτη που εμπνεύστηκαν από το συγκεκριμένο θέμα, τη Μάνα – Παναγία.
  • Αγιογραφίες με θέματα τη ζωή της Παναγίας από τοπικές μονές του νομού μας, όπως της Μυρτιάς, του Προυσού.
Για τη συμπλήρωση και ολοκλήρωση του ημερολογίου προτιμήθηκαν πρωτίστως έργα αντίστοιχης θεματολογίας που εκτίθενται την περιοχή μας, όπως ο πίνακας «Μεσολογγίτισσα μάνα» και το γλυπτό μνημείο των Μικρασιατικών προσφύγων που υπάρχει στον Άγιο Κωνσταντίνο του δήμου μας «Η Μικρασιάτισσα» και δευτερευόντως έργα άλλων Ελλήνων δημιουργών.