Attach DocumentΠαρουσίαση

Υπεύθυνοι καθηγητές: Κουκούλης Κώστας – Σαλταούρας Δημήτρης

Τίτλος: Επικοινωνώ και μαθαίνω στο Διαδίκτυο

Α΄ Τετράμηνο
Τις πρώτες εβδομάδες έγινε παρουσίαση του θέματος στους μαθητές και μια προσπάθεια εκ μέρους τους να αντλήσουν πληροφορίες για αυτό.
Στην συνέχεια, αφού προσδιορίσαμε το πεδίο, συναποφασίσαμε την στρατηγική που θα ακολουθούσαμε.
Τις πρώτες εβδομάδες, οι υποομάδες που δημιουργήθηκαν, αναζήτησαν υλικό για 20 περίπου εργαλεία του web 2.0. Αυτό το υλικό ταξινομήθηκε και κατεγράφη σε ένα σύστημα wiki που εγκαταστάθηκε για αυτόν τον λόγο. Προηγήθηκε δε, παρουσίαση του τρόπου χρήσης του wiki στους μαθητές με σκοπό την εξοικείωση τους με αυτό.
Αφού κατεγράφησαν οι πληροφορίες από την κάθε ομάδα, ζητήθηκε από τις υπόλοιπες ομάδες η αξιολόγηση του έργου των πρώτων. Η διαδικασία αυτή ήταν εύκολη δεδομένης της φύσης του εργαλείου που χρησιμοποιήθηκε για την αποθήκευση τους.
Αφού έγινε και η αξιολόγηση, ζητήθηκε από τους μαθητές, να δημιουργήσουν παρουσιάσει για τα εργαλεία για τα οποία συνέλεξαν ήδη πληροφορίες με σκοπό να υπάρξει μια δημόσια παρουσίαση τους.
Παράλληλα με αυτήν την διαδικασία, ξεκίνησαν και οι διαδικασίες για την διεξαγωγή της έρευνας.
Στις πρώτες συναντήσεις αποφασίσαμε τον σκοπό της έρευνας, καταλήξαμε στα ερευνητικά ερωτήματα και προσπαθήσαμε να διαμορφώσουμε μια πρώτη έκδοση του ερωτηματολογίου. Ο στόχος αυτός επετεύχθη με επιτυχία.

Παρουσίαση Α΄ Τετραμήνου
Η παρουσίαση των εργασιών του Α΄ τετραμήνου έγινε λίγο πριν την λήξη του σε εκδήλωση στην οποία παρευρέθησαν όλοι οι μαθητές της Α΄ λυκείου.
Σε αυτήν την παρουσίαση, οι μαθητές παρουσίασαν σε κοινό του σχολείου (μαθητές όλης της Α΄ λυκείου) τα εργαλεία με τα οποία ασχολήθηκαν την πρώτη περίοδο της εργασίας.

Β΄ Τετράμηνο
Η ερευνητική εργασία συνεχίστηκε και κατά το Β΄ Τετράμηνο.
Σε πρώτη φάση, ολοκληρώθηκε το ερωτηματολόγιο και δόθηκε σε ένα μικρό δείγμα του πληθυσμού για την αξιολόγηση του (πιλοτική φάση).
Αφού αξιολογήθηκε και διορθώθηκαν πλεονασμοί και λάθη, δημιουργήσαμε την τελική έκδοση του ερωτηματολογίου το οποίου και μοιράστηκε στον πληθυσμό του σχολείου για να το συμπληρώσουν ανώνυμα. Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν σε αυτήν την διαδικασία και την ολοκλήρωσαν με επιτυχία.

Αφού έγινε η συλλογή των ερωτηματολογίων, μια ομάδα ανέλαβε την κωδικοποίηση των αποτελεσμάτων στον υπολογιστή. Η επεξεργασία των δεδομένων έγινε με την βοήθεια του excel κατά κύριο λόγο. Μερικά αποτελέσματα προέκυψαν από την επεξεργασία με το SPSS. Το τελευταίο αυτό εργαλείο παρουσιάστηκε λίγο και στους μαθητές.
Επίσης, οι μαθητές δημιούργησαν οδηγούς χρήσης για τα πιο σημαντικά εργαλεία.
Τέλος, οι μαθητές για να δημοσιοποιήσουν την δουλειά τους, δημιούργησαν ένα blog.

Παρουσίαση Β΄Τετραμήνου
Η παρουσίαση των εργασιών του Β τετραμήνου έλαβε χώρα στις 17/4 στην Αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου.
Συνοπτικά η παρουσίαση περιελάμβανε:

• Παρουσίαση των εργαλείων web 2.0 που ερεύνησαν οι μαθητές.
  • Παρουσίαση οδηγών χρήσης για μερικά από τα εργαλεία.
  • Παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας που διεξήγαγαν οι μαθητές.

Σχόλια

• Συμμετοχή στο 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (http://digifest-ait.blogspot.gr/)
  • Υποβολή εργασίας για το συνέδριο «Η εκπαίδευση στην εποχή των ΤΠΕ».

Μαθητές που συμμετείχαν

• Βαζούρας Περικλής