Attach Document Παρουσίαση

Υπεύθυνοι καθηγητές: Κουκούλης Κώστας – Αποστολάκης Νικόλαος

Τίτλος: Από τους Αδερφούς Λιμιέρ στο Σήμερα

Α΄ Τετράμηνο
Τις πρώτες εβδομάδες έγινε παρουσίαση του θέματος στους μαθητές και μια προσπάθεια εκ μέρους τους να αντλήσουν πληροφορίες για αυτό. Στην συνέχεια, αφού προσδιορίσαμε το πεδίο, συναποφασίσαμε την στρατηγική που θα ακολουθούσαμε.

Τις πρώτες εβδομάδες οι μαθητές εντόπισαν ορισμένα προς διερεύνηση θέματα:
Μουσική στον κινηματογράφο
Τεχνολογία στον κινηματογράφο
Σχολές και ρεύματα του κινηματογράφου
Ελληνικός κινηματογράφος
Κάθε ένα από τα παραπάνω υποθέματα θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι και ένα διαφορετικό πρότζεκτ.
Κάθε ένα από τα παραπάνω θέματα δόθηκε σε μία από τις τέσσερις ομάδες οι οποίες συνέλλεξαν υλικό και το επεξεργάστηκαν σε ένα wiki που δημιουργήθηκε για αυτόν τον σκοπό. Παράλληλα, στην αρχή κάθε μαθήματος, παρουσίαζαν την δουλειά τους στην ολομέλεια.
Στο τέλος του τετραμήνου αποφασίσαμε να διεξάγουμε και μια έρευνα για τον κινηματογράφο στον πληθυσμό του σχολείο μας. Σε εκείνο το χρονικό σημείο καθορίσαμε τον σκοπό, τα ερευνητικά ερωτήματα και τους άξονες της έρευνας και προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ένα πρώτο ερωτηματολόγιο.
Επίσης, ορισμένες φορές, κατά την διάρκεια των μαθημάτων, παρακολουθήσαμε ταινίες. Η κάθε ταινία προλογίστηκε και σχολιάστηκε στην συνέχεια από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Παρουσίαση Α΄ Τετραμήνου
Η παρουσίαση των εργασιών του Α΄ τετραμήνου έγινε λίγο πριν την λήξη του σε εκδήλωση στην οποία παρευρέθησαν όλοι οι μαθητές της Β΄ λυκείου.
Σε αυτήν την παρουσίαση, οι μαθητές παρουσίασαν σε κοινό του σχολείου (μαθητές όλης της Α΄ λυκείου) τα εργαλεία με τα οποία ασχολήθηκαν την πρώτη περίοδο της εργασίας.

Β΄ Τετράμηνο
Η ερευνητική εργασία συνεχίστηκε και κατά το Β΄ Τετράμηνο.
Σε πρώτη φάση, ολοκληρώθηκε το ερωτηματολόγιο και δόθηκε σε ένα μικρό δείγμα του πληθυσμού για την αξιολόγηση του (πιλοτική φάση). Αφού αξιολογήθηκε και διορθώθηκαν πλεονασμοί και λάθη, δημιουργήσαμε την τελική έκδοση του ερωτηματολογίου το οποίου και μοιράστηκε στον πληθυσμό του σχολείου για να το συμπληρώσουν ανώνυμα. Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν σε αυτήν την διαδικασία και την ολοκλήρωσαν με επιτυχία. Αφού έγινε η συλλογή των ερωτηματολογίων, μια ομάδα ανέλαβε την κωδικοποίηση των αποτελεσμάτων στον υπολογιστή. Η επεξεργασία των δεδομένων έγινε με την βοήθεια του excel κατά κύριο λόγο. Μερικά αποτελέσματα προέκυψαν από την επεξεργασία με το SPSS. Το τελευταίο αυτό εργαλείο παρουσιάστηκε λίγο και στους μαθητές.
Τα αποτελέσματα της έρευνας είχαν πολύ ενδιαφέρον. Οι μαθητές χρειάστηκαν αρκετό χρόνο για την αξιολόγηση τους και για την συγγραφή πορισμάτων. Η διαδικασία αυτή έγινε από τους μαθητές εξ ολοκλήρου.
Αφού έγινε η επεξεργασία των δεδομένων, η δουλειά μετακινήθηκε σε άλλο πεδίο. Η συνεργασία με το άλλο τμήμα κρίθηκε απαραίτητη για την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους. Η φιλοδοξία ήταν να δημιουργήσουμε πολλές ταινίες από πολλές ομάδες μαθητών αλλά αυτό έγινε δύσκολο δεδομένου ότι υπήρξαν πολλές μέρες που δεν έγινε μάθημα (το μάθημα ήταν κάθε Παρασκευή). Τελικά, καταφέραμε να δημιουργήσουμε μια ταινία μόνο η οποία υποβλήθηκε σε έναν πανελλήνιο διαγωνισμό και παρουσιάστηκε στο 3ο Ψηφιακό Μαθητικό Φεστιβάλ.

Παρουσίαση Β΄Τετραμήνου
Η παρουσίαση των εργασιών του Β τετραμήνου έλαβε χώρα στις 17/4 στην Αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου.
Συνοπτικά η παρουσίαση περιελάμβανε:

• Παρουσίαση των Σχολών και Ρευμάτων
  • Παρουσίαση στοιχείων για τον Ελληνικό Κινηματογράφο.
  • Παρουσίαση της Τεχνολογίας του Κινηματογράφου
  • Παρουσίαση της Εξέλιξης της Μουσικής Στον Κινηματογράφο.
  • Παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας που διεξήγαγαν οι μαθητές.

Σχόλια
Συμμετοχή στο 3ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (http://digifest-ait.blogspot.gr/)
Συμμετοχή στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ http://www.neapaideia-glossa.gr/ (3η Θέση).

Μαθητές που συμμετείχαν

• Γουρνάκη Μαρία