«Ο βασιλικός του βασιλιά Βασίλη»

Φωτογραφίες

Το 2003 έχει κηρυχθεί από την Ενωμένη Ευρώπη ως Ευρωπαϊκό έτος ατόμων με ειδικές ανάγκες. Την Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2003, έγινε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών εναρκτήρια εκδήλωση με την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας και πολλών επισήμων εκπροσώπων της Πολιτείας και φορέων που ασχολούνται με τον ανάπηρο συνάνθρωπό μας. «Πάμε μαζί», είναι το σύνθημα της Ενωμένης Ευρώπης. Γι’ αυτό κι εμείς, το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου, σκεφθήκαμε να περπατήσουμε για λίγο μαζί, με αυτούς τους συνανθρώπους μας, μ’ αυτά τα παιδιά, που έχουν κι αυτά δικαίωμα στη ζωή, σε μια ισότιμη ζωή με μας!…

Σκεφθήκαμε να παίξουμε ένα θέατρο, να πάρουμε τα μουσικά μας όργανα και να τραγουδήσουμε, για να δώσουμε χαρά κι ελπίδα, μια ανάσα ζωής, ένα χαμόγελο σ’ αυτά τα παιδικά προσωπάκια, που μας κοιτάζουν και περιμένουν κάτι από μας, σ’ αυτούς τους γονείς, που σηκώνουν το μεγάλο σταυρό τους… Θέλουμε να τους πούμε ότι είμαστε κοντά τους, ότι τους αγαπάμε, τους σκεπτόμαστε, τους θαυμάζουμε… Θέλουμε, επίσης, να στηρίξουμε την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας και Αποκαταστάσεως Αναπήρων Παιδιών (ΕΛΕΠΑΠ) του τόπου μας. Αποτελεί αχτίδα αισιοδοξίας και υπερηφάνειας η ύπαρξή της. Προσφέρει δώρο ζωής ποιοτικής σε πλήθος παιδιών με χρόνιες και πολλαπλές αναπηρίες.