Τρία μονόπρακτα έργα των Α. Στρίνμπεργκ, Μ. Μπρέχτ, Α. Τσέχωφ.

Φωτογραφίες

Στα πλαίσια του μαθήματος της θεατρικής παιδείας και του Προγράμματος «Από το κείμενο στην παράσταση» η θεατρική ομάδα του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ Αγρινίου παρουσίασε στο ΔΗΠΕΘΕ τρία μονόπρακτα έργα. Τα κριτήρια επιλογής του θέματος ήταν η εμπέδωση του μαθήματος της θεατρικής παιδείας μέσα από την πράξη και ο σκοπός ήταν η ενεργοποίηση των παιδιών μέσα στη θεατρική ομάδα, η ανάπτυξη της συνεργασίας και η ανάδειξη των δεξιοτήτων των μαθητών. Τα μονόπρακτα που κατέληξαν να φθάσουν ως την παράσταση ήταν:

α) «Η πιο δυνατή», του Α. Στρίνμπεργκ. Σχόλιο πάνω στην αγριότητα των ανθρωπίνων σχέσεων.

Έπαιξαν οι μαθητές:

Ζαπάντη Γλυκερία - Κυρία χ.

Εβελίνα Βλάχου – Δεσποινίδα χ.

β) «Η Εβραία», του Μ. Μπρέχτ. Κοινωνική καταγγελία κατά του ρατσισμού.

Έπαιξε η μαθήτρια Εβελίνα Βλάχου

γ) «Πρόταση γάμου», του Α. Τσέχωφ. Σάτιρα πάνω στα ήθη των χωρικών μιας επαρχίας στη Ρωσία.

Έπαιξαν οι μαθητές:

Ελενίκη Μαυροπούλου - Ναταλία

Πάρις Κωσταντάρας - Ιβάν Βασίλιεβιτς Λομώφ

Παναγιώτης Παπασπύρου – Στέφαν Στεφάνοβιτς Τσουμπουκώφ

Τη μουσική, τα σκηνικά και τα κουστούμια επιμελήθηκε όλη η θεατρική ομάδα.

Εμψυχώτριες καθηγήτριες: Βάϊα Σπυρέλη, Παναγιώτα Δούρβα