Εκπαιδευτική εκδρομή γ΄ γυμνασίου στο αρχαίο θέατρο Στράτου με παρουσίαση αποσπασμάτων «Ελένης» Ευριπίδη
και στο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο της Στράτου

Στις 9 Μαρτίου 2018, ημέρα Παρασκευή, το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου και συγκεκριμένα η γ΄ γυμνασίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Στράτου συνοδευόμενη από τις καθηγήτριες  κ. Μαρσέλλου, κ. Γεωργιάδου, κ. Καπώνη και τον καθηγητή κ. Ροδίτη.
Το αρχαίο θέατρο της Στράτου, , λίγα μόλις χιλιόμετρα από το Αγρίνιο, κτισμένο στην πλαγιά ενός λόφου (κτίσμα του 4ου π.Χ. αι και χωρητικότητας περίπου 7.000 ατόμων) παρουσιάζει μεγάλο ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον.
Στον χώρο του θεάτρου παρουσιάστηκαν αποσπάσματα του αρχαίου δράματος «Ελένη» του Ευριπίδη από τους μαθητές του γ1 τμήματος, στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος συνεργασίας με το κολλέγιο André Malraux στην πόλη Dijon της Γαλλίας.
Την παρουσίαση παρακολούθησαν και οι αρχαιολόγοι της Εφορείας Αρχαιοτήτων της Αιτ/νίας και Λευκάδας κ. Μακραδήμα και κ. Γαβρίνα.
Η αξιόλογη αυτή προσπάθεια των παιδιών βιντεοσκοπήθηκε.
Στη συνέχεια κατηφορίσαμε από τον αρχαιολογικό χώρο στην πλατεία του χωριού Στράτος, όπου υπήρχε ελεύθερος χρόνος.
Η περιήγηση στην περιοχή συνεχίστηκε με την επίσκεψη των μαθητών στο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο και έπειτα στο φράγμα της Στράτου.
Κατασκευασμένο το 1989, το φράγμα δημιούργησε την τεχνητή λίμνη Στράτου, την tρίτη κατά σειρά τεχνητή λίμνη του Αχελώου, μετά από εκείνες του Καστρακίου και των Κρεμαστών. Μαζί με τα υπόλοιπα φράγματα, αυτό της Στράτου συμμετέχει με ποσοστό 10% στην ετήσια παραγωγή ρεύματος της χώρας.
Οι μαθητές επίσης ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τον τρόπο λειτουργίας του υδροηλεκτρικού εργοστασίου, το οποίο συμβάλλει στην περιοχή παράγοντας ηλεκτρική ενέργεια, η οποία καλύπτει την αυξημένη ζήτηση των κατοίκων του νομού σε περιόδους αιχμής, κυρίως δε το καλοκαίρι.
Η εκπαιδευτική εκδρομή ολοκληρώθηκε με επιτυχία, αφού εκτός από την ψυχαγωγία των μαθητών κατάφερε να καλύψει με βιωματικό και ευχάριστο τρόπο τις γνώσεις τους πάνω σε αντικείμενα, τα οποία διδάσκονται στο σχολείο.

Ρουσοπούλου Παναγιώτα – Ίρις και Ευαγγελία Στρογγύλη, γ3΄ γυμνασίου