Τη δεύτερη χρονιά λειτουργίας του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου (1998-99), κυκλοφόρησε η πρώτη εφημερίδα του, «Οι νότες του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου». Η σχολική εφημερίδα αποτελούσε πολιτιστικό πρόγραμμα, που υλοποιήθηκε από τη φιλόλογο Ελένη Μαρσέλλου και τις καθηγήτριες μουσικής Θεοδώρα Αργυροπούλου και Άννα Πανοπούλου. Το σχολείο τότε ήταν στα πρώτα του βήματα, περιελάμβανε δύο τάξεις Γυμνασίου. Τα προβλήματα πολλά και πιεστικά, αλλά και μεγάλος ο ενθουσιασμός καθηγητών, μαθητών και γονέων, που έκαναν αγώνα για να τα επιλύσουν και να βάλουν τις βάσεις για το σχολείο αυτό, που καμαρώνουμε σήμερα. Κυκλοφόρησαν τρία φύλλα με άρθρα μαθητών και καθηγητών. Σε αυτά αποτυπώνεται η πρώτη αυτή περίοδος του σχολείου με τις δραστηριότητες, τις δημιουργίες, τους προβληματισμούς, την αγωνιστικότητα των μελών της σχολικής κοινότητας.

Φύλλο 1. Δεκέμβριος-Ιανουάριος 1999

Φύλλο 2. Φεβρουάριος-Μάρτιος 1999