ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
για το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ COMENIUS

Προς τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου :

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης εργασίας που πραγματοποιήθηκε στη Λιθουανία από τις 19 έως τις 23 Νοεμβρίου 2012, παρουσιάστηκε το τελικό πρόγραμμα δράσεων. Οι μαθητές του Μ.Σ.Α. θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν σ’ αυτές μετά από συνεννόηση με τους υπευθύνους καθηγητές οι οποίοι έχουν και την ευθύνη να τους ενημερώσουν σχετικά.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΗΣ

Δήλωσαν Συμμετοχή

Σεπτ. 2012 - Ιούνιος 2014

Χορωδία / Θεατρικό (Πανοπούλου / Σπυρέλη)

Φεβρουάριος 2013

Απρίλιος 2013

Οκτώβριος 2013

Ιανουάριος 2014

"Πολιτιστικό 3λεπτο" : βίντεο κλιπ (Κοτίνης / Δημάκη)

Παραδοσιακά σπορ

Παραδοσιακά φαγητά

Δεισιδαιμονίες και προλήψεις

Έθιμα σχετικά με το γάμο

Σεπτ. 2012 - Ιούνιος 2014

Συλλογή υλικού με θέμα το Παραδοσιακό Τραγούδι (Μπεκούλη)

Οκτώβριος 2012

Δημιουργία χώρου στην ιστοσελίδα του σχολείου για το πρόγραμμα / Ενημέρωση Ιστοσελίδας (Σαλταούρας / Δημάκη)

Οκτώβριος 2012

Δημιουργία λογότυπου για το πρόγραμμα (Αλεξάκη)

Νοέμβριος 2012

Δεκέμβριος 2012

Παρουσίαση 1ου Παραδοσιακού Τραγουδιού (ιστορία, παραδόσεις, έθιμα της εποχής κτλ) στο Χώρο Ανακοινώσεων του προγράμματος (Αθανασιά)

Ιανουάριος 2013

Θεατρικό σχετικό με το 1ο Παραδοσιακό Τραγούδι και Παρουσίαση στην ιστοσελίδα του σχολείου / Οι μαθητές ζωγραφίζουν το τραγούδι

11 – 15 Φεβρουαρίου 2013

Μάρτιος 2013

Παρουσίαση 2ου Παραδοσιακού Τραγουδιού (ιστορία, παραδόσεις, έθιμα της εποχής κτλ) στο Χώρο Ανακοινώσεων του προγράμματος (Αθανασιά) / Θεατρικό σχετικό με το 2ο Παραδοσιακό Τραγούδι και Παρουσίαση στην ιστοσελίδα του σχολείου / Οι μαθητές ζωγραφίζουν το τραγούδι / Η Κιβωτός του Πολιτισμού (Παπαδημητρίου / Καπώνη)

22 – 26 Απριλίου 2013

Μάιος 2013

Παρουσίαση 3ου Παραδοσιακού Τραγουδιού (ιστορία, παραδόσεις, έθιμα της εποχής κτλ) στο Χώρο Ανακοινώσεων του προγράμματος (Αθανασιά) / Θεατρικό σχετικό με το 3ο Παραδοσιακό Τραγούδι και Παρουσίαση στην ιστοσελίδα του σχολείου / Οι μαθητές ζωγραφίζουν το τραγούδι / Προετοιμασία του περιοδικού "Beyond the Borders" / Παρουσίαση του προγράμματος σε άλλα σχολεία της περιοχής μέσω σχετικής έκθεσης (Αλεξάκη / Μπεκούλη / Αθανασιά)

Σεπτέμβριος 2013 – Απρίλιος 2014

Δημιουργία ομάδας (χορευτικό / χορωδία / θεατρικό) και πρόβες (Πανοπούλου / Σπυρέλη)

Σεπτ. 2013 – Απρίλιος 2014

Προετοιμασία έντυπου υλικού (Αθανασιά)

21 – 25 Οκτωβρίου 2013

Επίσκεψη εργασίας στην Πολωνία / Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές από τη β & γ γυμνασίου καθώς και από την Α, Β & Γ Λυκείου

Νοέμβριος 2013

Παρουσίαση 4ου Παραδοσιακού Τραγουδιού (ιστορία, παραδόσεις, έθιμα της εποχής κτλ) στο Χώρο Ανακοινώσεων του προγράμματος (Αθανασιά) / Θεατρικό σχετικό με το 4ο Παραδοσιακό Τραγούδι και Παρουσίαση στην ιστοσελίδα του σχολείου / Οι μαθητές ζωγραφίζουν το τραγούδι / Δημιουργία επιτραπέζιου παιχνιδιού με θέμα τον πολιτισμό των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (Δημάκη)

Ιανουάριος 2014

Παρουσίαση 5ου Παραδοσιακού Τραγουδιού (ιστορία, παραδόσεις, έθιμα της εποχής κτλ) στο Χώρο Ανακοινώσεων του προγράμματος (Αθανασιά) / Θεατρικό σχετικό με το 5ο Παραδοσιακό Τραγούδι και Παρουσίαση στην ιστοσελίδα του σχολείου / Οι μαθητές ζωγραφίζουν το τραγούδι / Προετοιμασία ημερολογίου με θέμα τις γιορτές της χώρας (Αθανασιά / Μπεκούλη)

10 – 14 Φεβρουαρίου 2014

Επίσκεψη εργασίας στη Σικελία / Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές από τη β & γ γυμνασίου καθώς και από την Α, Β & Γ Λυκείου

Απρίλιος 2014

Προετοιμασία "Λεξικού Χρήσιμων Εκφράσεων" (Καπώνη / Αλεξάκη) / Προετοιμασία του τελικού εντύπου για το πρόγραμμα που θα περιλαμβάνει τα τραγούδια, τις ιστορίες τους κτλ.

5 – 9 Μαΐου 2014

Επίσκεψη στην Τραπεζούντα / Τελική Παρουσίαση (Πανοπούλου / Σπυρέλη)

Ιούνιος 2014

Παρουσίαση του προγράμματος μέσω των Μ.Μ.Ε.

Επειδή ο αριθμός των μαθητών που θα συμμετέχουν στις επισκέψεις εργασίας στο εξωτερικό είναι περιορισμένος, η επιλογή τους θα γίνει σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια :

• Καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Ενεργή συμμετοχή στις δραστηριότητες του προγράμματος
  • Συμμετοχή στη χορωδία / θεατρικό ( για την τελική εκδήλωση στην Τραπεζούντα)

Τα έξοδα για τη μεταφορά των μαθητών στις επισκέψεις στο εξωτερικό θα καλυφθούν από την επιχορήγηση που θα λάβει το σχολείο μας από το Ι.Κ.Υ. (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών)
Οι μαθητές που θα μετακινηθούν στο εξωτερικό θα φιλοξενηθούν σε σπίτια μαθητών, όπως προβλέπεται από το πρόγραμμα COMENIUS, και αναλαμβάνουν την υποχρέωση να φιλοξενήσουν έναν μαθητή τον Απρίλιο του 2012 όταν οι υπόλοιπες αποστολές επισκεφτούν την χώρα μας.
Αν ο αριθμός των μαθητών που πληρούν τις προϋποθέσεις είναι μεγάλος, η επιλογή τους θα γίνει μετά από κλήρωση.