Ερρίκος Θαλασσινός
Ο Ερρίκος Θαλασσινός γεννήθηκε το 1927 στο Ηράκλειο της Κρήτης. Σπούδασε πολιτικές επιστήμες και κινηματογράφο στη Σχολή Σταυράκου και ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του ως βοηθός του Βασίλη Γεωργιάδη το 1958. Εμφανίστηκε ως συν-σκηνοθέτης με τον Βασίλη Γεωργιάδη το 1959 στην ταινία «Ο Καραγκιόζης», και υπήρξε παραγωγικότατος. Οι ταινίες του, με όλους σχεδόν τους πρωταγωνιστές της εποχής, είχαν μεγάλη λαϊκή απήχηση, είτε επρόκειτο για μελό όπου πρωταγωνιστούσαν φτωχοί και ηθικοί ήρωες και ηρωίδες, γεμάτοι αισθήματα, που πάλευαν ενάντια στην ορφάνια, την ξενιτιά, την αδικία, είτε για τις «έξω καρδιά» κωμωδίες του, όπου πρωταγωνιστούσαν χαρακτηριστικοί τύποι που προσπαθούσαν να τα καταφέρουν, όπως ο «Πολύτεκνος» και ο «Παπατρέχας», Θ. Βέγγος, (1966 και 1962 αντίστοιχα), ο «Παραμυθάς», Δ. Παπαμιχαήλ (1969), «Ο Κακός, ο Ψυχρός και ο Ανάποδος» (1969), Κ. Χατζηχρήστος, Μ. Φωτόπουλος, Μ. Κατράκης, ο «Ξεροκέφαλος» (1970) Γ. Γκιωνάκης, ο «Νομοταγής πολίτης» (1974) και αργότερα, το 1974, η «Γυναικοκρατία». Ο Ερρίκος Θαλασσινός συμμετείχε το 1962 στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης με την «Εκδίκηση του Καβαλάρη». Ενδεικτικά αναφέρουμε τις ταινίες «Το ραντεβού της Κυριακής» με Κ. Αναλυτή, Δ. Παπαμιχαήλ, «Ο θάνατος θα ξανάρθει» με τον Δ. Παπαμιχαήλ και τη Δ. Διαμαντίδου, «Ορφανή σε ξένα χέρια» με τη Μάρθα Βούρτση, «Προδομένη Αγάπη» με την Τζένη Καρέζη και τον Γ. Φούντα.
Από τα πιο γνωστά τραγούδια σε στίχους που έγραψε ο Ερρίκος Θαλασσινός είναι το «Πέρα από τη θάλασσα» του Γιάννη Μαρκόπουλου με τη Βίκυ Μοσχολιού το 1963. Η συνεργασία Μαρκόπουλου - Ε. Θαλασσινού επεκτάθηκε και σε δύο ντοκιμαντέρ που έκανε τότε ο σκηνοθέτης, με τίτλο «Ναύπλιο» και «Γιάννενα». Αλησμόνητους στίχους έγραψε ο Θαλασσινός και για την «Όμορφη Πόλη» του Μίκη Θεοδωράκη, που ανέβηκε στο θέατρο «Παρκ», της ξενιτιάς, του Χάρου, του γάμου, της δουλειάς, νανούρισμα, που ερμήνευσαν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, η Ντόρα Γιαννακοπούλου και χορωδία. Με τον ίδιο συνθέτη ο Θαλασσινός συνεργάστηκε στον κύκλο τραγουδιών «Οκτώβρης '78», καθώς επίσης και με τον Κώστα Χατζή στα έργα «Αναγέννησις - Αλόννησος». Πέθανε σε ηλικία 73 χρόνων.