ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΜΕ ΚΕΜΦΑ

Στο πλαίσιο εκπαιδευτικής δράσης για την Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική από το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης» η οποία πραγματοποιήθηκε στο Αγρίνιο την Παρασκευή 20 και Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017 το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου υποδέχθηκε την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου τον καθηγητή Εθνομουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Λάμπρο Λιάβα και τη μουσικοπαιδαγωγό Νάνση Τουμπακάρη. Αρχικά η Διευθύντρια του σχολείου κ. Μπεκούλη Ευδοξία αναφέρθηκε στο πλούσιο και σημαντικό έργο του Κέντρου Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης», στην προσωπικότητα, τις σπουδές, τα επιστημονικά και καλλιτεχνικά ενδιαφέροντα του κ. Λιάβα Λ, γνωστό και από την εκπομπή «Το αλάτι της γης» και στην κ Τουμπακάρη, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στο βιβλίο της «Ένα βιολί διηγείται». Οι καλεσμένοι μίλησαν στους μαθητές για τη σημασία της ελληνικής μουσικής παράδοσης με στόχο την ευαισθητοποίηση και τον προβληματισμό σε θέματα σχετικά με τις ιδιαιτερότητες και τις λειτουργίες της ελληνικής μουσικής παράδοσης στην εποχή της κρίσης. Η κ. Τουμπακάρη με παραστατικό τρόπο παρουσίασε μέσω λογισμικού μουσικές από όλη την Ελλάδα, ζητώντας από τους μαθητές να συμμετέχουν προσπαθώντας να ανακαλύψουν τα μουσικά όργανα που ακούγονταν κάθε φορά και από ποια περιοχή της Ελλάδας προέρχονταν. Στους καλεσμένους επιδόθηκαν αναμνηστικά από εργασίες οι οποίες έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο κατά την 20χρονη λειτουργία του.

Το Σάββατο (ώρα 19:00-21:00) στο Παπαστράτειο Μέγαρο οργανώθηκε από το Λαογραφικό Όμιλο της ΓΕΑ και το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης» μουσική τιμητική εκδήλωση, όπου με τρόπο συγκινητικό και λιτό βραβεύτηκαν με ειδικό δίπλωμα οι παλαίμαχοι τοπικοί λαϊκοί οργανοπαίκτες και οι ερευνητές της λαογραφίας της περιοχής. Μετά τις βραβεύσεις ακολούθησε μουσική παράσταση από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου και συγκεκριμένα από το Μουσικό Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής, τους καθηγητές κ Τσίπα Αναστάσιο (βιολί) και κ Καραγκιοζάκι Θεοδώρα (κανονάκι), τη χορωδία παραδοσιακής μουσικής με υπεύθυνο τον καθηγητή του Μουσικού Σχολείου κ. Μαστροσπύρο Αριστόβουλο. Οι μαθητές τραγουδώντας και παίζοντας τραγούδια παραδοσιακά από όλη την Ελλάδα συγκίνησαν και καταχειροκροτήθηκαν από τους παριστάμενους, ενώ τονίστηκε το πόσο σημαντικό είναι η νέα γενιά να ασχολείται με την παραδοσιακή μουσική και ότι τα μουσικά σχολεία είναι χώροι ?φυτώρια δημιουργίας λαϊκού πολιτισμού. Τέλος από τον κ. Μαστροσπύρο δόθηκε στον κ. Λιάβα συμβολικά ως δώρο και αναμνηστικό αυτής της συνεργασίας ο ανθός του αλατιού, με τη σημειολογία όπως το αλάτι νοστιμίζει το φαγητό έτσι και η παραδοσιακή μουσική και φυσικά και η εκπομπή «το αλάτι της γης» ομορφαίνει τη ζωή. Οι μαθητές οι οποίοι πήραν μέρος στην εκδήλωση και το πρόγραμμα της παραδοσιακής χορωδίας-ορχήστρας φαίνεται παρακάτω:

Π Α Ρ Α Δ Ο Σ Ι Α Κ Η Ο Ρ Χ Η Σ Τ Ρ Α
ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΠΑΠΑΣΤΡΑΤΕΙΟ ΜΕΓΑΡΟ ΣΤΙΣ 21-10-2017
1. ΛΙΟΥΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΟΥΣΤΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
2. ΚΑΡΝΑΒΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΑΟΥΤΟ -//-