Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου έλαβε μέρος στις εκδηλώσεις τιμής για τον Απόστολο Παύλο στην πόλη της Καβάλας. Το Μουσικό Σχολείο Καβάλας και ο διευθυντής του κ. Ιωάννης Κακάρας διοργάνωσε την εκδήλωση αυτή προσκαλώντας τα μουσικά σχολεία της χώρας. Δεκαέξι μουσικά σχολεία ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα αυτό και οι μαθητές έγιναν κοινωνοί μιας απερίγραπτης συνάντησης.

00Για δεύτερη χρονιά παρουσιάστηκε στην Καβάλα η εκδήλωση « Άδοντες και Ψάλλοντες εν τη καρδία – Ήχος καθαρός εορταζόντων και φωνή αγαλλιάσεως» στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Η Καβάλα τιμά τον Απόστολο Παύλο», το διάστημα από 5 έως 9 Μαΐου 2018. Η εκδήλωση τελούσε οικονομικά και οργανωτικά υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Φιλίππων, Νεαπόλεως & Θάσου, της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας, του δήμου Καβάλας , η ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ, του Δημοτικού Ωδείου Καβάλας, του ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας, και του ΤΕΙ ΑΜ-Θ. Συνολικά 16 Μουσικά Σχολεία απ’ όλη την Ελλάδα, πάνω από 800 μαθητές και συνοδοί, πολλοί καλλιτέχνες και σημαντικά ονόματα της Βυζαντινής και λόγιας μουσικής τίμησαν και φέτος την διοργάνωση.

Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου, το οποίο συμμετείχε με το παραδοσιακό σύνολο με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Πάνκου Αγαθή, την κ. Καραγκιοζάκη Θεοδώρα και τον κ. Τσίπα Νικόλαο, απέσπασε τα καλύτερα σχόλια από το κοινό και καταχειροκροτήθηκε στην συναυλία που έδωσε στην Κεντρική Πλατεία Ελευθερίας στο κέντρο της πόλης της Καβάλας τη Δευτέρα το πρωί. Το βράδυ της ίδιας ημέρας, στο Αρχαίο θέατρο Φιλίππων, σε μια μαγευτική βραδιά, με παρουσιαστή τον κ. Αλέξη Κωστάλα, συνέπραξαν όλα τα Μουσικά Σχολεία επί σκηνής με 700 περίπου μαθητές χορωδία και ορχήστρα. Το αποτέλεσμα ήταν φαντασμαγορικό και ανεπανάληπτο.

Κατά την διάρκεια της διοργάνωσης, λειτουργούσαν Βιωματικά Εργαστήρια για τους μαθητές όλων των σχολείων, στα οποία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με αναγνωρισμένους μουσικούς και μαέστρους, όπως Χρήστος Τσιαμούλης, Κυριάκος Γκουβέντας, Βαγγέλης Καρίπης, Στέφανος Δορμπαράκης, Στρατής Ψαραδέλης, Περικλής Παπαπετρόπουλος, Κατερίνα Παπαδοπούλου, Ιωάννης Σπυράκης, Παναγιώτης Νεοχωρίτης. Την Διεύθυνση της ορχήστρας στο αρχαίο θέατρο Φιλίππων της Καβάλας είχε ο κ. Χρήστος Τσιαμούλης και της χορωδίας η κα. Σοφία Νεοχωρίτου.

Την Τρίτη το πρωί έγινε η απονομή των αναμνηστικών βραβείων με το ΤΕΙ της Άρτας να παρουσιάζει μια συναυλία. Την Τρίτη το βράδυ η Σόνια Θεοδωρίδου διάβασε κείμενα της Αναστάσεως πλαισιωμένη με βυζαντινή χορωδία και λόγια μουσική από το ΤΕΙ Άρτας. Ο εορτασμός έκλεισε την Τετάρτη 9 Μαΐου με συναυλία από την Ελένη Καραΐνδρου.
Επιστρέφοντας στις 8-5-2018 το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου επισκέφθηκε το Μουσείο της Αμφίπολης και τον αρχαιολογικό χώρο με το επιβλητικό λιοντάρι, χαρακτηριστικό μνημείο της περιοχής.
Η Διεύθυνση, οι εκπαιδευτικοί, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου ευχαριστεί όλους όσους συνέβαλαν σε αυτή την μεγαλειώδη διοργάνωση

Εκ της Διευθύνσεως