"Της Μουσικής τα χρώματα"
Αφιέρωμα στους Αιτωλοακαρνάνες δημιουργούς

«Η μουσική ξεχωρίζει απ΄ όλες τις υπόλοιπες τέχνες. Και δικαίως αποκαλείται ουράνια τέχνη, όχι μόνο εξαιτίας της χρησιμοποίησης της στη λατρεία, αλλά κυρίως εξαιτίας της λεπτής της ουσίας, που της δίνει τη μοναδική ικανότητα να εισχωρεί στον ψυχικό μας κόσμο, να τον φωτίζει με τη δομή της και να τον δονεί με τον παλμό της». Όλοι έχουν μιλήσει για την ευεργετική επίδραση της μουσικής στον άνθρωπο και ιδιαίτερα στα παιδιά. Τα τραγούδια που κάνουν την καρδιά μας να αναγαλλιάζει, την κάνουν επίσης πιο δυνατή και υγιή. Επιδρούν στο κυκλοφοριακό σύστημα, καλλιεργούν τις αισθήσεις, βοηθούν στην ισορροπία και την αξιοποίηση πολλών από τις ικανότητες του παιδιού.
Αγαπητοί γονείς, είναι τυχερά τα παιδιά σας που φοιτούν σ’ ένα Μουσικό Σχολείο. Η Μουσική Παιδεία σε συνδυασμό με τη Γενική δίνει τις καλύτερες προβλέψεις για τα παιδιά σας. Σ΄ αυτό το σχολείο τα παιδιά μαθαίνουν γράμματα και μουσική. Τη μουσική θα ακούσετε απόψε. Οι προσπάθειες των παιδιών με τη βοήθεια των καθηγητών τους επιβραβεύονται απόψε 1) με την όμορφη εκδήλωση που θα ακολουθήσει και 2) με το καινούργιο CD «στου φεγγαριού το πήγαιν’ έλα» που με κέφι, εργατικότητα, ενθουσιασμό και μεράκι ετοίμασαν. Το CD αυτό είναι ένα πολύ όμορφο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας και στους φίλους σας.
Κυρίες και κύριοι, η χρονιά που πέρασε ήταν πολύ δημιουργική για το Πειραματικό Μουσικό Σχολείο Αγρινίου. Σεμινάρια, Ημερίδες, Υποδειγματικές διδασκαλίες, Διαθεματικές εργασίες, Προγράμματα Πολιτιστικά, Περιβαλλοντικά, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας με άριστη υλοποίηση, Μουσικά σεμινάρια από καθηγητές του σχολείου, Σεμινάρια με τη διάσημη Αλθαία Παπούλια και το Θεόδωρο Κερκέζο, δύο θεατρικές παραστάσεις στο Αρχαίο θέατρο Οινιαδών, Μουσικές εκδηλώσεις, συμμετοχές σε διαγωνισμούς. Ατομικές και ομαδικές βραβεύσεις, το 1ο Πανελλήνιο βραβείο η Χορωδία «Αλθαία» στο διαγωνισμό Χορωδιών της Χ.Ο.Ν. Έκδοση του πρώτου βιβλίου του σχολείου μας με τίτλο «Μουσικό – θεατρικό αναλόγιο, μια άλλη προσέγγιση για τις σχολικές γιορτές», η συνεχιζόμενη έκδοση του περιοδικού «Ηχοχρώματα». Αυτή η δημιουργική χρονιά επισφραγίστηκε με την εισαγωγή 70 νέων μαθητών της Α΄ Γυμνασίου και σήμερα με την υψηλή βαθμολογία των παιδιών μας της Γ΄ Λυκείου στις Πανελλαδικές εξετάσεις.
Αμέσως τώρα θα ακούσουμε το αποχαιρετιστήριο πρόγραμμα που ετοίμασαν οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου. Θα ακολουθήσει το Αφιέρωμα στους Αιτωλ/νες δημιουργούς και η γιορτή μας θα κλείσει με παραδοσιακούς χορούς από την ομάδα χορού. Ευχόμαστε καλή διασκέδαση.