Αφιέρωμα στο Μάνο Λοΐζο

Χαιρετισμός από τη Διευθύντρια Μ. Μαμασούλα
Λίγα λόγια για τον Μάνο Λοϊζο από την υποδιευθύντρια Ελένη Αθανασιά
Αποχαιρετιστήριο της Γ΄ Λυκείου
Σε σας, που ετοιμάζεστε ν’ απλώσετε τις φτερούγες σας μακριά από τη φωλιά της τάξης σας, για να πραγματώσετε τα όνειρά σας.
Σε σας, που διψάτε να εξερευνήσετε τα πεδία της επιστήμης και της τεχνολογίας.
Σε σας, που οραματίζεστε να φτιάξετε έναν κόσμο καλύτερο κι ευτυχέστερο από το δικό μας.
Σε σας, που σας θεωρώ στυλοβάτες του αύριο,
Σε σας, αγαπημένοι μας μαθητές της Γ΄ Λυκείου, απευθύνω αυτά τα τελευταία λόγια.
Θα σας πω, πόσο θέλουμε να προκόψετε στη ζωή σας,
Πόσο θέλουμε οι κόποι σας να καρποφορήσουν,
Πόσο θέλουμε τα σχέδιά σας να πετύχουν,
Μα προ πάντων, πόσο θέλουμε να γίνετε προσωπικότητες άρτιες, Άνθρωποι ολοκληρωμένοι και σωστοί.
Πρωτοτάξιδα καραβάκια ξανοίγεστε στο πέλαγος της ζωής.
Προσέξτε, μην αλλάξετε ρότα, μην αποπροσανατολιστείτε και ξεθωριάσουν τα όνειρά σας!
Από δω και πέρα που η μαθητεία σας στο Λύκειο τελείωσε και οι δρόμοι μας χωρίζουν, γονείς και δάσκαλοι σας εμπιστευόμαστε στο Θεό. Να είναι πλοηγός στο μεγάλο σας ταξίδι. Και η Παναγία Μητέρα Του να σας σκέπει και να σας οδηγεί.
Καλό σας ταξίδι. Καλά αποτελέσματα. Του χρόνου, ευχόμαστε, να είστε όλοι φοιτητές και να συνεχίσετε τη δρόμο που χάραξαν και οι άλλοι απόφοιτοι του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου. Και να θυμάστε πάντοτε το σχολείο σας, τους καθηγητές σας που έκαναν τα πάντα για σας, τις όμορφες στιγμές που ζήσατε σ’ αυτό το χώρο. Ο Θεός μαζί σας.
Μαμασούλα Μαρία