• Πραγματοποιήθηκαν 3 σχολικοί περίπατοι στην περιοχή του Αγίου Αθανασίου. Οι δύο ημερήσιοι σχολικοί περίπατοι δεν πραγματοποιήθηκαν για αναπλήρωση μαθημάτων λόγω 2 ημερών κατάληψης, σύμφωνα με το ισχύον νομικό πλαίσιο.
  • Εκπαιδευτική εκδρομή 5/ήμερης διάρκειας στη Θεσσαλονίκη για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη (Καστοριά Θεσσαλονίκη, Δράμα, Εδεσσα, Μέτσοβο) από 12 έως και 16.12.2017.
  • ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ μαθητών Α΄Λυκείου στις 26-01-2018 ημέρα Παρασκευή στην Κρυοπηγή Πρεβέζης στο πλαίσιο ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: 120 ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΝΤΕΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΝ ΑΓΡΙΝΙΩ: ΑΙΜΟΡΑΓΟΥΣΑ ΜΝΗΜΗ (Υπεύθυνη: κ. Σπυρέλη Βαϊα)
  • ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ μαθητών Γυμνασίου-Λυκείου στις 6-2-2018 ημέρα Τρίτη ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΟΥ κ. ΜΑΤΣΙΚΑ ΣΤΗ ΜΑΣΤΡΟ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ και στη Δημοτική Πινακοθήκη και Διέξοδο στο Μεσολόγγι ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ “Ορχήστρα με Αυτοσχέδια Μουσικά Όργανα Εναλλακτικές μορφές «άτυπικης» μουσικής σε τυπικά περιβάλλοντα!” Δημιουργία παρουσίασης συλλογικής εργασίας μαθητών σε διάφορες δομές της Εκπαίδευσης (Υπεύθυνη κ. Πάνκου).
  • Διδακτική επίσκεψη της Γ΄γυμνασίου στο θέατρο Αρχαίας Στράτου στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας στις 9- 3-2018
  • Εκπαιδευτικές εκδρομές των τριών τάξεων του Γυμνασίου στις 20-4 -2017 (α΄γυμνασιου στους Δελφούς, β΄ γυμνασίου και γ΄ γυμνασίου στα Καλάβρυτα)

Επίσης πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω πολυήμερες εκδρομές στο πλαίσιο προγραμμάτων/διαγωνισμών/φεστιβάλ
Συγκεκριμένα:

• Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Χορωδίας Αλθαία, υπό τη Διεύθυνση της καθηγήτριας Μουσικής κ. Πανοπούλου Άννας, στις 16, 17 και 18.03.2018 στο Ναύπλιο στο 4ο Φεστιβάλ «Artiva 30 BandFestival» που διοργάνωσε η ArtivaCulturalManagementandAdvertising υπό την αιγίδα του Δήμου Ναυπλιέων στο πλαίσιο του Προγράμματος «Πιστεύω στο τραγούδι εκ βαθέων – Μάνος Χατζιδάκις: η ζωή και το έργο του» με τα εξής τραγούδια: 1. ΤαΛιανοτράγουδα– ΜάνοςΧατζιδάκις2. This Little Babe – Benjamin Britten 3. Dance a Cachucha – Sir Arthur Sullivan 4. Jubilate – Audrey Snyder 5. Adiemus– Karl Jenkins
  • Πολυήμερη στη Σύρο 39 μαθητών της Α΄ Λυκείου στις 19-22 /4/2018 στο πλαίσιο Προγράμματος Πολιτιστικών θεμάτων: «ΣΥΡΟΣ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΤΟΝ 19ο -20ο αι (ΝΑΥΤΙΛΙΑ)» «Υπεύθυνοι καθηγητές: Θεοτοκάτου, Μαρσέλλου και ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: « ΣΥΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΤΟΝ 19ο -20ο αι (ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ)» Υπεύθυνοι καθηγητές: Πουλημένου, Παπαδημητρίου
  • Τριήμερη εκδρομή 32 μαθητών Β΄ Λυκείου στο Πήλιο στο πλαίσιο προγράμματος Περιβαλλοντικού προγράμματος θεμάτων: «Ιχνηλατώντας την αρχιετκτονικη στο Πήλιο»Υπεύθυνοι καθηγητές: Αλεξάκη, Δημάκη, Πλάκα
  • Tριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των Συνόλων Παραδοσιακής Μουσικής στη εγκεκριμένη από το ΥΠ.Π.Ε.Θ δράση «Αδοντες και ψάλλοντες εν τη καρδία» στην Καβάλα στις 6,7,8/5/2018 Το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου, το οποίο συμμετείχε με το παραδοσιακό σύνολο με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Πάνκου Αγαθή, την κ. Καραγκιοζάκη Θεοδώρα και τον κ. Τσίπα Νικόλαο, απέσπασε τα καλύτερα σχόλια από το κοινό και καταχειροκροτήθηκε στην συναυλία που έδωσε στην Κεντρική Πλατεία Ελευθερίας στο κέντρο της πόλης της Καβάλας τη Δευτέρα το πρωί. Το βράδυ της ίδιας ημέρας, στο Αρχαίο θέατρο Φιλίππων, σε μια μαγευτική βραδιά, με παρουσιαστή τον κ. Αλέξη Κωστάλα, συνέπραξαν όλα τα Μουσικά Σχολεία επί σκηνής με 700 περίπου μαθητές χορωδία και ορχήστρα.

ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΣ