Συμμετοχές του Μουσικού Σχολείου στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες

Σχολικό έτος 2008 – 2009
Η ομάδα χορού του σχολείου με την παραδοσιακή ορχήστρα παρουσίασαν στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Χορού στην Αρχαία Ολυμπία παραδοσιακούς χορούς με δρώμενα του τόπου μας με θέμα «Το δημοτικό τραγούδι μέσα από τη βουκολική ζωή». Η ομάδα πήρε το 1ο Βραβείο, ταξίδεψε στην Αθήνα, και συμμετείχε στην εβδομάδα Καλλιτεχνικής έκφρασης.

Σχολικό έτος 2007 – 2008
Η θεατρική ομάδα του σχολείου με την καθοδήγηση της Υπευθύνου κ. Σπυρέλη Βάϊας, Θεολόγου – Θεατρολόγου και τη βοήθεια των Μουσικών κ. Πανοπούλου Άννας και Δαλιάνη Αγγελικής, ετοίμασε και παρουσίασε στους Καλλιτεχνικούς Αγώνες Θεάτρου στην Πάτρα το Μουσικό Θέατρο «Η μελωδία της ευτυχίας» των Ρότζερ και Χαμερστάϊν. Η ομάδα πήρε Ειδική Διάκριση.

Η ομάδα χορού του σχολείου με την παραδοσιακή ορχήστρα παρουσίασαν στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Χορού στο Αίγιο παραδοσιακούς χορούς του τόπου μας με θέμα την αγάπη και τα φυτά, δένδρα και καρπούς που συνδέονται και τραγουδήθηκαν γι’ αυτή. Η ομάδα πήρε το 3ο Βραβείο.

35 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου έλαβαν μέρος στους Περιφερειακούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Ζωγραφικής που έγινε στο σχολείο με θέμα «Ο δικός μας κόσμος».

Σχολικό έτος 2006 – 2007
Συμμετοχή του Σχολείου στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Αγώνες Ζωγραφικής. Συμμετείχαν 11 μαθητές και μαθήτριες, 9 του Γυμνασίου και δύο του Λυκείου.

Σχολικό έτος 2005 – 2006
Στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Μουσικής το Μουσικό Σχολείο έλαβε τα εξής Βραβεία, Ειδικές Διακρίσεις και Επαίνους:
Β΄ Βραβείο:
Η Χορωδία Ομοίων Φωνών με υπεύθυνους τους κ. Άννα Πανοπούλου, Βάσω Τσαρούχη και Μακρυγιώργου Βιργινία.
Γ΄ Βραβείο:
Το Σύνολο της Ευρωπαϊκής Ορχήστρας με μαέστρο τον κ. Κονίδα Βασίλη και υπεύθυνους καθηγητές την κ. Στούπα Δέσποινα και κ. Κώστα Φραγκάκη.
Έπαινο ο Βυζαντινός χορός με χοράρχη τον κ Σκιαδά Λεωνίδα.

Στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Θεάτρου το Μουσικό Σχολείο έλαβε το Β΄ Βραβείο με το θεατρικό «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας» του Σαίξπηρ και υπεύθυνη την κ. Βάϊα Σπυρέλη.

Στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Ζωγραφικής η μαθήτρια Λυκείου Σταμάτη Παναγιώτα πήρε το Γ΄ Βραβείο.

Σχολικό έτος 2004 – 2005
Α΄ Βραβεία 4: Η Ευρωπαϊκή Ορχήστρα, με υπεύθυνο τον κ. Βασίλη Κονήδα και τους καθηγητές κ. Στούπα Δέσποινα και κ. Φραγκάκη Κώστα. Στο παραδοσιακό ατομικό τραγούδι η Φλωροσκούφη Διαλεχτή. Στα παραδοσιακά κρουστά ο Σαμουήλ Χάσμε. Στη ντραμς ο Δημήτρης Ντζιμάνης.
Β΄ Βραβείο 1: Χορωδία Ομοίων Φωνών με υπεύθυνους τους κ. Βάσω Τσαρούχη και Κώστα Κωτσιλιάνο.
Γ΄ Βραβείο 1: Στη ντραμς ο μαθητής Δάτσης Λευτέρης.
Ειδικές τιμητικές Διακρίσεις 3: Το Σύνολο ρεμπέτικου τραγουδιού με υπεύθυνο τον κ. Μπαρμπάτση Ανέστη. Το Σύνολο κρουστών με υπεύθυνο τον κ. Ροδίτη Βαγγέλη. Στο ατομικό ελληνικό τραγούδι ο μαθητής Θεοδωρίδης Γρηγόρης.
Επαίνους 2: ο μαθητής Ανδρέας Γιαννακάς στο βιολί και ο μαθητής Σπύρος Τζογάνης στο πιάνο.

Στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες Μουσικής η Ευρωπαίκή Ορχήστρα κατέλαβε την 4η θέση στην Ελλάδα με Ειδική Τιμητική Διάκριση.

Σχολικό έτος 2003 – 2004
Το Μουσικό Σχολείο έλαβε μέρος στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες στην Πάτρα από 12 έως 16 Ιανουαρίου και πήρε Βραβεία, Επαίνους και Τιμητικές Διακρίσεις.
Βραβείο Α΄, η μαθήτρια Φλωροσκούφη Διαλεχτή, σε ατομικό παραδοσιακό τραγούδι.
Καθηγητής Πούλος Φώντας
Βραβείο Α΄, ο μαθητής Ντζιμάνης Δημήτριος, σε ατομικό όργανο (κρουστά – ντραμς)
Καθηγητής, Ροδίτης Βαγγέλης
Βραβείο Γ΄, ο μαθητής Καντάνης Δημήτριος, σε ατομικό βυζαντινό ψαλμό
Καθηγητής, Μήτσος Παναγιώτης
Ειδικό Βραβείο και Διάκριση στο τραγούδι οι αδελφές Λυπημένου Αγγελική και Μαρία.
Έπαινο, η μαθήτρια Κίσσα Γλυκερία σε ατομικό παραδοσιακό τραγούδι.
Καθηγητής Πούλος Φώντας
Ειδική Διάκριση, η μαθήτρια Σταμούλη Νικολέτα, στο έντεχνο τραγούδι
Ειδική Διάκριση, ο μαθητής Μανωλάτος Δημήτριος, στο έντεχνο τραγούδι

Σχολικό έτος 2002 – 2003
Το Μουσικό Σχολείο έλαβε μέρος στους Περιφερειακούς Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες στην Πάτρα με τα εξής Σύνολα: Χορωδία Ομοίων Φωνών, με υπεύθυνη Άννα Πανοπούλου, (Α΄ Βραβείο), Σύνολο Κρουστών με υπεύθυνο το Ροδίτη Βαγγέλη (Ειδική Διάκριση), Ατομικό Δημοτικό τραγούδι, με υπεύθυνο τον Πούλο Ξενοφώντα, (ένα Γ΄ Βραβείο και δύο Επαίνους), Ατομικό Ελληνικό τραγούδι με υπεύθυνο τη Μαίρη Οικονόμου, (Έπαινο), Ατομικό Όργανο, (ντραμς) με υπεύθυνο το Ροδίτη Βαγγέλη (Β΄ Βραβείο).

Στις 12 Ιανουαρίου η Χορωδία Ομοίων Φωνών με υπεύθυνη την Άννα Πανοπούλου έλαβε μέρος στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες στο Βυζαντινό Μουσείο και πήρε το Γ΄ Πανελλήνιο Βραβείο Χορωδίας Ομοίων Φωνών στο Μέγαρο Μουσικής στις 13 Ιανουαρίου, στην εκδήλωση ενώπιον του Υπουργού Παιδείας κ. Πέτρου Ευθυμίου, του Υφυπουργού, μεγάλων καλλιτεχνών του ελληνικού πενταγράμμου και πλήθους κόσμου.