«Ο ρόλος της οικογένειας & του σχολείου στην ψυχοσωματική ανάπτυξη παιδιού & εφήβου». Στα πλαίσια του Προγράμματος οργανώθηκε Ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Σχολείο με μεγάλη επιτυχία. Θέμα της Ημερίδας «Η βία στην οικογένεια και στο Σχολείο». Οι εισηγητές, κ. Σκαμνέλος Χρήστος, Ψυχίατρος, Διευθυντής του Κέντρου Ψυχικής Υγείας στο Αγρίνιο, ο κ. Δεληγιάννης Νίκος, Ειδικός Παιδαγωγός, Υπεύθυνος του Κ.Δ.Α.Υ. του Νομού Αιτωλ/νίας, η κ. Σταθοπούλου Αναστασία, Παιδοψυχίατρος, Επιμελήτρια του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Ρίου, ανέπτυξαν με διεξοδικότητα ο καθένας το θέμα του. Αναπτύχθηκαν τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου που δόθηκαν στους μαθητές του Λυκείου και της Γ΄ Γυμνασίου, από τους μαθητές της Β΄ Λυκείου Δόσιου Καλομοίρα και Σώζο Γιάννη. Επίσης αναπτύχθηκαν από τη φιλόλογο καθηγήτρια, κ. Πλάκα Βασιλική τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου που δόθηκε στους καθηγητές του Μουσικού Σχολείου. Το ερωτηματολόγιο που σύνταξε η κ. Πλάκα είχε αξιόλογα πορίσματα, για το πώς οι καθηγητές μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές, αν ανακαλύψουν ότι το παιδί είναι θύμα βίας ψυχολογικής, συναισθηματικής, σεξουαλικής κ.λ.π. ή ότι το ίδιο το παιδί είναι βίαιο. Η Ημερίδα ολοκληρώθηκε με μικρή δεξίωση και συναυλία από την Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαμασούλα Μαρία, Διευθύντρια, Φιλόλογος – Αθανασιά Ελένη,
Υποδιευθύντρια, Φιλόλογος – Νταή Μαριάννα, Υποδιευθύντρια, Φιλόλογος – Κουτρολού Ελένη, Φιλόλογος.