Attach DocumentΗ εργασία

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ηλιοπούλου Ευδοκία

Τίτλος: Εικαστικές τέχνες και μουσική στην εποχή Μπαρόκ στην Ευρώπη

Α΄ Τετράμηνο
Το θέμα της δικής μας Ε.Ε, που διεξήχθη από μια ομάδα 16 μαθητών της Α! Λυκείου, αφορούσε στην καλλιτεχνική έκφραση μιας συγκεκριμένης εποχής και κάτω από συγκεκριμένες κοινωνικο-οικονομικο-πολιτιστικές συνθήκες. Αυτός ο νέος τρόπος έκφρασης αποτέλεσε το αντικείμενο της μελέτης μας μέσα από τις εφαρμογές του στην Αρχιτεκτονική, Γλυπτική, Ζωγραφική και Μουσική.
Κατά το 1ο τετράμηνο μελετήσαμε τις εικαστικές τέχνες στην Ευρώπη αφού προηγουμένως καθορίσαμε με τις 4 ομάδες που δημιουργήθηκαν το είδος των δραστηριοτήτων, τα κριτήρια ταξινόμησης και αξιολόγησης.

Παρουσίαση Α΄ Τετραμήνου
Η παρουσίαση των εργασιών του Α΄ τετραμήνου έγινε λίγο πριν την λήξη του σε εκδήλωση στην οποία παρευρέθησαν όλοι οι μαθητές της Β΄ λυκείου.
Σε αυτήν την παρουσίαση, οι μαθητές παρουσίασαν σε κοινό του σχολείου (μαθητές όλης της Α΄ λυκείου) τα εργαλεία με τα οποία ασχολήθηκαν την πρώτη περίοδο της εργασίας.

Β΄ Τετράμηνο
Κατά το 2ο τετράμηνο αφιερώσαμε τη μελέτη μας στη Μουσική Μπαρόκ σε 4 Ευρωπαϊκές χώρες: Ιταλία – Γαλλία - Γερμανία και Αγγλία.
Επίσης μελετήσαμε τους συνθέτες, τα είδη μουσικής, τα όργανα και την εξέλιξή τους.
Οι πηγές που χρησιμοποιήσαμε ήταν το διαδίκτυο, η βιβλιοθήκη του σχολείου μας και διάφορες εγκυκλοπαίδειες.

Παρουσίαση Β΄Τετραμήνου
Στο τέλος του σχολ, έτους έγινε η παρουσίαση της Ε.Ε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου παρουσιάζοντας το θέμα, τους στόχους, τις διαδικασίες συλλογής και επεξεργασίας δεδομένων και τα συμπεράσματα. Φυσικά οι μαθητές δεν παρέλειψαν να επισημάνουν τις δυσκολίες που συνάντησαν.
Έτσι παρουσιάστηκε μια ερευνητική έκθεση πλαισιωμένη από εικόνες που προβλήθηκαν ταυτόχρονα για να κάνουν την παρουσίαση πιο σαφή και ευχάριστη.(Τέχνημα).
Όσο για τη δράση παρέμβασης είχε οργανωθεί μια παρακολούθηση μιας παράστασης «Βενετσιάνικες νύχτες» στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών το Φεβρουάριο, αλλά δυστυχώς δεν πραγματοποιήθηκε λόγω οικονομικής αδυναμίας των μαθητών να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.
Η παρουσίαση έγινε σε 3 μέρη.
Το 1ο μέρος αφιερώθηκε στις τέχνες κατά την εποχή Μπαρόκ.
Το 2ο μέρος στη Μουσική Μπαρόκ.
Το 3ο μέρος της παρουσίασης υποστηρίχτηκε από κάποιους συναδέλφους μουσικούς παρουσιάζοντας χαρακτηριστικά κομμάτια μουσικής Μπαρόκ.

Σχόλια
Οι διαδικασίες παρουσίασης εξοικείωσαν τους μαθητές στη διαχείριση του δημόσιου λόγου και την εμφάνισή τους σε δημόσιο χώρο-κάτι που αποτελούσε τεράστιο πρόβλημα για ορισμένους-.
Η δε συνεργασία μεταξύ καθηγητών διαφόρων ειδικοτήτων οδήγησε σε μια διεπιστημονική προσέγγιση του θέματος.

Μαθητές που συμμετείχαν

• Αποστόλου Χριστίνα