Βραβεύσεις – Συμμετοχή και Διακρίσεις μαθητών του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου σε διαγωνισμούς- Θεατρικές απο-δράσεις

Για μια ακόμη χρονιά οι μαθητές του Μουσικού σχολείου Αγρινίου συμμετείχαν σε διαγωνισμούς μαθητικούς που αφορούσαν είτε τη μουσική είτε μαθήματα γενικής παιδείας. Αρκετοί από αυτούς διέπρεψαν, διακρίθηκαν, τιμήθηκαν με ειδικούς επαίνους από τους φορείς που τους διοργάνωσαν. Πιο συγκεκριμένα:
• ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Της ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΥΠΡΙΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ:
• στο Διαγωνισμό Ενορχήστρωσης για παιδιά και εφήβους Ετους 2018 με τίτλο: «Οι στίχοι μου» του Κ. Καρυωτάκη. Ενορχήστρωση: Μπάδα Μαρία
• Στον ίδιο διαγωνισμό Διαγωνισμός Μουσικής για ταινία για παιδιά και εφήβους συμμετείχαν οι μαθητές Μαλάμου Χριστίνα, Μπάδα Μαρία, Τσέλιος Βασίλειος, Πισκοπάνη Ευγενία Τιτλος: ΤΗΕ RΑΙΝ
• Στον Διαγωνισμό Μελοποιημένης Ποίησης για παιδιά και εφήβους 2018 συμμετείχε η μαθήτρια Πισκοπάνη Ευγενία
Στους προαναφερόμενους διαγωνισμούς η μαθήτρια ΕΥΓΕΝΙΑ ΠΙΣΚΟΠΑΝΗ ΒΡΑΒΕΎΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗ» για το ποίημα του Κ. Καρυωτάκη «ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΜΟΥ» και οι μαθητές Μαλάμου Χριστίνα, Μπάδα Μαρία, Τσέλιος Βασίλειος, Πισκοπάνη Ευγενία βραβεύτηκαν στην κατηγορία «ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ» με Τιτλο: ΤΗΕ RΑΙΝ. Υπεύθυνος καθηγητής : Κοτσοσπύρος Αναστάσιος , ΠΕ79.01

• Συμμετοχή 06 μαθητών της Β΄ και Γ΄ Λυκείου στον 8o Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου στις 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019 με θέμα ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΘΗ. Το σχολείο λειτούργησε ως εξεταστικό κέντρο με Πρόεδρο την Διευθύντρια του σχολείου Μπεκούλη Ευδοξία. Υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΠΕ02
H μαθήτρια Αλεξοπούλου Κυριακή της Γ ΄Λυκείου διακρίθηκε κατά την α΄φάση του διαγωνισμού στους επιλαχόντες και κέρδισε τιμητική διάκριση για την κατατάξη της στους 20 πρωτεύσαντες στην προκριματική φάση του Διαγωγνισμού. Στους μαθητές Πισκοπάνη Νικόλαο (Γ΄Λυκείου), Καλαμπόκα Αθανάσιο (Β΄Λυκείου), Κονδύλη Δέσποινα (Β΄Λυκείου) αποδόθηκε ΕΥΦΗΜΗ ΜΝΕΙΑ για την καταταξή τους στους διακριθέντες/διακριθείσες στην προκριματική φάση του Διαγωνισμού με βαθμολογία 16/20. Τέλος οι μαθητές Σαμαράς Ανδρέας (Β Λυκείου) και Καψάλη Κωνσταντίνα (Β΄Λυκείου) έλαβαν βεβαίωση συμμετοχής στο Διαγωνισμό.
• Συμμετοχή μαθητών Α΄και Β΄ λυκείου στη Βουλή των Εφήβων με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΠΕ02. Το φετινό πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων (2018 -2019) του Μουσικού Σχολείου Αγρινίου ακολούθησε το ανανεωμένο σκεπτικό λειτουργίας, όπως προτάθηκε από το Φ14.1/174388/Δ2/ 17-10-2018 έγγραφο του ΥΠΠΕΘ. Με βάση την πρόταση αυτή, συστήθηκε η ομάδα της Βουλής των Εφήβων του σχολείου μας, αποτελούμενη από 12 άτομα - 5 από την Α΄λυκείου και 7 από τη Β΄λυκείου. Υιοθετώντας πλήρως την πρόταση του ΥΠΠΕΘ για ενεργή συμμετοχή, τα μέλη της ομάδας ύστερα από γόνιμο διάλογο αποφάσισαν να ασχοληθούν με το θέμα "Ευρωπαϊκή Ένωση: η θέση των νέων σε αυτή" και ανέλαβαν μια σειρά δράσεων σε σχέση με το θέμα, Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος ο μαθητής Κόντος Θεόδωρος της Α΄Λυκείου συνέθεσε τραγούδι με τίτλο «Ο κόσμος μου», για το οποίο κέρδισε έπαινο από την Επιτροπή του Μουσικού Διαγωνισμού της ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ.
• Μαθητές του σχολείου συμμετείχαν στον 79ο Πανελλήνιο διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο Θαλής». Ο μαθητής ΚΑΤΣΙΠΑΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Β2 ΛΥΚΕΙΟΥ κέρδισε και προχώρησε στην επόμενη φάση στο διαγωνισμό «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ»
• Μαθητές συμμετείχαν στον 33οδιαγωνισμό Χημείας – Ολυμπιάδα Χημείας 2019, στον 15ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας 2019 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας
• Μαθητές της Α΄γυμνασίου συμμετείχαν στον Μαθηματικό διαγωνισμό «ΒΑΡΟΠΟΥΛΟΣ» και διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές:
1. Αντώνογλου Παναγιώτα Μουσικό Σχολείο Αγρινίου
2. Γιαννακοπούλου Μαρία Μουσικό Σχολείο Αγρινίου
3. Κουμπαρούλης Μιχάλης Μουσικό Γυμνάσιο Αγρινίου
4. Λούκας Κωνσταντίνος Μουσικό Γυμνάσιο Αγρινίου
5. Παπαγεωργίου Κωνσταντίνα Μουσικό Γυμνάσιο Αγρινίου
6. Παπαδημητρίου Ανδρέας Μουσικό Γυμνάσιο Αγρινίου

1. Στις 23-6-2019 ΗΜΕΡΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΤΗΞΗΣ η θεατρική ομάδα RE-PLAY του Μουσικού σχολείου Αγρινίου παρουσίασε το ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ «OI ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ» . Η ερμηνεία των παιδιών ήταν καταπληκτική και κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παρακάτω μαθητές ανέλαβαν ουσιαστικά οι ίδιοι την επιμέλεια της παράστασης, ξεκινώντας από τη συγγραφή του μέχρι την σκηνοθεσία, τα σκηνικά, τις χορογραφίες, τις ενδυματολογικές επιλογές. Οι συντελεστές της παράστασης ήταν:
ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ(ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ)
Jim..........................Θανάσης Καλαμπόκας

Κωνσταντίνος Δρόσος
Μάριος Κυριλής
Παναγιώτης Φαγοπούρνης
(Χορογραφίες των Περσεφόνη Φρόση, Δέσποινα Κονδύλη και Νεφέλη Γιολδάση)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΣΚΗΝΙΚΩΝ
Χριστίνα Μαλάμου(Επικεφαλής), Ευγενία Πισκοπάνη, Κωνσταντίνος Ζαχείλας, Σίσσυ Κολύδα

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ
Κωνσταντίνος Παπαγιάννης

ΚΟΜΜΩΣΕΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ
Ρένα Τσαμπά-Γιολδάση(Επικεφαλής), Ραφαέλα Μενελάου, Μαρία Μπάδα, Σίσσυ Κολύδα

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ
Δέσποινα Κονδύλη(Επικεφαλής), Κώνσταντινος Ζαχείλας & Χριστίνα Μαλάμου
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΒΙΝΤΕΟ
Θοδωρής Τζίμας
ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
Γιολδάση Νεφέλη & Πάνου Ραφαέλλα
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ
Πάνου Ραφαέλλα&Γιολδάση Νεφέλη

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει όλους τους μαθητές πρώτα για τη συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς και την πρωτοβουλία τους να ανεβάσουν μια θεατρική παράσταση και στη συνέχεια για το αποτέλεσμα που έφεραν, αποκομίζοντας ωραίες εμπειρίες, κερδίζοντας ηθική ικανοποίηση οι ίδιοι και κάνοντας υπερήφανους γονείς και καθηγητές για την πολυποίκιλη δράση τους, δίνοντας παράλληλα το στίγμα ενός δημιουργικού σχολείου.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ