Το πρόγραμμα υλοποίησαν μαθητές της Α΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκείου με υπεύθυνες καθηγήτριες τις φιλολόγους Μαρσέλλου Ελένη και Φλώρου Δήμητρα.
Δράσεις της ομάδας
  1. Η ομάδα ήλθε σε επικοινωνία με σκακιστικές ομάδες της περιοχής και με την οικογένεια του Δ. Καπράλου.
  2. Η ομάδα πήρε συνεντεύξεις από τους σκακιστές Λάζαρο Πατσέα και Παύλου Σωτήρη.
  3. Τοποθέτησε σκάκια στη βιβλιοθήκη του σχολείου για να ασχολούνται οι μαθητές σε κενά τους.
  4. Έλαβε μέρος στους μαθητικούς σκακιστικούς αγώνες που έγιναν στο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης του Δήμου «Η φαντασία», στα πλαίσια του μαθητικού φεστιβάλ.
  5. Κυκλοφόρησε φυλλάδιο με θέμα «Ο σκακιστής Δημήτρης Καπράλος και το σκάκι στο Αγρίνιο», αναφερόμενο στην ιστορία του σκακιού και τη σκακιστική κίνηση στο Αγρίνιο.
  6. Παρουσίασε το Πρόγραμμα στη βιβλιοθήκη του σχολείου «Κώστας Χατζόπουλος», ενώπιον μαθητών και καλεσμένων..